Umberto Eco ‘anılmamayı’ vasiyet etti

Umberto Eco ‘anılmamayı’ vasiyet etti

19 Şubat’ta aramızdan ayrılan ünlü İtalyan yazar, filozof, göstergebilimci ve eleştirmen Umberto Eco’nun vasiyeti açıklandı. ANSA haber ajansından aktarılan bilgilere göre, Milano’da 84 yaşındayken hayata veda eden Umberto Eco, en az 10 yıl boyunca ne kendi ne eserleri ne de düşünceleri üzerine bir etkinlik düzenlenmesini istedi.

Söz konusu vasiyet, Eco’nun eşi Renate Ramge tarafından, yazarın arkadaşı ve meslektaşı göstergebilimci Patrizia Violi’ye aktarıldı.

Violi, vasiyet hakkında “Bu da profesörün (Umberto Eco) son şakası” yorumunda bulundu. Umberto Eco’nun, ölümüne kadar uzun yıllardır çalıştığı Bolonya Üniversitesi Rektörü Francesco Ubertini ise, “Bu fikir, Eco’nun dahiliğinin bir ürünüdür. Bu kararı gülümseyerek ve anlayışla karşıladım, çünkü tam da Eco figürünü yansıtıyor. Hiç şüphesiz ki onun isteğine saygı göstereceğiz” diye konuştu.

Umberto Eco’nun yakın arkadaşlarından Ivano Dionigi de, “Eco bu seçimiyle, başka bir kategoride insan olduğunu bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı.

ANSA, İtalya’da Eco’nun bu vasiyetinin yerine getirileceğine kesin gözüyle bakıldığını, ancak yurt dışında buna uyulup uyulmayacağının kestirilemeyeceğini yazdı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal