Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali sekizinci yılında

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali sekizinci yılında

8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle bu yıl 9-15 Kasım tarih aralığında düzenlenecek.

Festival kapsamında bu yıl da  Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması ve Altın Terazi Kısa Film Yarışması yer alacak ve festivalin akademik bölümünde “Madde ve Alkol Bağımlılığı” tartışılacak.

8. Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın bu yılki jüri başkanlığını “Tabutta Rövaşata” (1997), “Filler ve Çimen” (2000), “Gölgeler ve Suretler” (2011) gibi filmlerin yönetmeni Derviş Zaim yapacak. Zaim konu hakkında yaptığı açıklamada “Sinemanın adalet alanındaki soru, durum ve problematiklere farklı bakış açısı, derin perspektif ve taze yorum getirme ihtimali başlı başına heyecan verici bir husus. Bu amaca yönelmiş çeşitli filmlerin bir araya getirildiği bir festivalde jüri üyesi kimliği ile onurlandırılmaktan dolayı mutluyum” dedi.

Derviş Zaim’in başkanlığındaki jüride Geopoly Film’in kurucusu, Türkiye, Bulgaristan ve Fransa ortak üretimi “Eşkiya” (1996) filminin yapımcısı Pavlina Jeleva, Contrast Film’in kurucularından İsviçreli yapımcı Ivan Madeo,  Rus yönetmen, senarist ve yapımcı Evgenia Tirdatova ile 71. Cannes Film Festivali’ne katılan “Ahlat Ağacı” filminde rol almış, sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Bennu Yıldırımlar bulunuyor.

Bu yıl  üç bin filmin başvurduğu 8. Uluslararası Altın Terazi Kısa Film Yarışması’nın jüri başkanlığını İrlandalı oyuncu Barry Ward yapacak. Jüride Melis Birkan, Bulut Reyhanoğlu, Laura Kavanagh ve Çiğdem Mater yer alıyor.

Festival kapsamında gösterilecek filmler 2017 ve 2018 yıllarında üretilen yapımlardan seçildi. İstanbul’da Kadıköy sinemaları ve Beyoğlu Atlas Sineması’nda gösterilecek filmlerin hepsi, İstanbul ya da Türkiye’deki ilkgösterimini festivalde gerçekleştirecek. Festivalin “İz Bırakanlar” kategorisinde Türkiye ve dünya sinemasından seçilen yapımlar gösterilecek. Gösterilerin ardından yönetmen, oyuncu ya da farklı konuşmacıların katılımıyla toplum, sinema ve adalet gibi başlıklarda söyleşiler yapılacak. Atlas Sineması’ndaki film gösteriminin ardından “Sinema ve adalet ilişkisi” ile “Sinema madde ve alkol kullanımını özendirir mi?” başlıklı iki panel düzenlenecek.

Festivalin akademik programı için dünyanın her yerinden sosyolog, psikiyatr, politikacı ve hukukçuların katılacağı paneller ücretsiz olarak izlenebilecek. Akademik program kapsamındaki paneller İstanbul Üniversitesi ana bina salonlarında düzenlenecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal