Uluslararası PEN ve İngilizce PEN’den Aslı Erdoğan için kampanya

Uluslararası PEN ve İngilizce PEN’den Aslı Erdoğan için kampanya

Uluslararası PEN ve İngilizce PEN, 17 Ağustos’ta Özgür Gündem’e yapılan operasyon ile birlikte gözaltına alınan ve 19 Ağustos’ta tutuklanan yazar Aslı Erdoğan için kampanya başlattı.

Uluslararası PEN, Türkiye’de 23 Ağustos tarihi itibariyle toplam 97 yazar ve gazetecinin tutuklandığını ya da cezalandırıldığını belirterek; üyelerini ve destekçilerini sosyal medyada konuyla ilgili paylaşım yapmaya ve aşağıda yer alan maddeleri içeren başvurularını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ına ulaşması için Cumhurbaşkanlığı’na ve ülkelerindeki Türkiye elçiliklerine göndermeye çağırdı.

“- PEN’in sırf barışçıl bir biçimde ifade özgürlüğünü kullandığı için alıkonulduğuna inandığı Aslı Erdoğan’ın derhal salıverilmesi için baskı yapın.

– Tüm tutuklu yazar ve gazetecilerin avukatlarıyla görüşmesi ve şayet bariz olarak cezai bir suçlama yoksa salıverilmeleri ve acil bir biçimde uluslararası adil yargı standartlarına göre yargılanmaları için çağrı yapın.

– OHAL durumunu barışçıl muhalefete, sivil topluma, medya ve eğitime yönelik baskı uygulama için kullanmamaya çağırın.”

Maureen Freely: Yazarlar Türkiye’de güvende değil

İngilizce PEN de benzer bir çağrıyı yeniledi. İngilizce PEN Başkanı ve Orhan Pamuk, Sabahattin Ali gibi yazarların eserlerini İngilizceye çeviren Maureen Freely, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkenin en takdir edilen ve uluslararası olarak tanınan yazarlarından birinin tutuklanması ile hiçbir şair, roman ya da oyun yazarının (Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın yönettiği Türkiye’de güvende olmadığını görebiliyoruz.”

İngilizce PEN, Uluslararası PEN’in başvuru çağrısını da yenileyerek,  destekçilerini şu eylemleri gerçekleştirmeye çağırdı.

“- Aslı Erdoğan’ın tutukluluğunun detaylarını arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla paylaşın; sosyal medyada şu etiketleri kullanın: #LetAsliErdoganFree #AslıErdoğanıBırakın

– Aralarında Words Without Borders sitesinde Deniz Perin çevirisiyle yayımlanan “Mahpus” öyküsünün de olduğu Aslı Erdoğan yazımlarını okuyun ve paylaşın.

– Aslı Erdoğan’a destek olma amacıyla Türkiyeli yüzden fazla yazarın imzaladığı bu açıklamayı okuyun ve paylaşın.

– Aslı Erdoğan’ın serbest bırakılmasını isteyen imza kampanyasına katılın.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal