Uluslararası müzik gruplarından YPJ ile dayanışma albümü

Uluslararası müzik gruplarından YPJ ile dayanışma albümü

“Saudade’nin IŞİD’le aktif olarak savaşan silahlı kadın ordusu YPJ ile dayanışma için yayımladığı toplama albümün bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Onlar, Müslüman kadınların sessiz kaldığını ve susturulduğunu düşünen dünyaya karşı mükemmel bir örnek.”

ypj2Bu sözler, Kanadalı post-punk grubu Flowers & Fire’a ait. Bahsettikleri albüm ise, Danimarkalı bağımsız plak şirketi Saudade’nin 1 Kasım’da yayımlayacağı YPJ Toplaması. Albüm, solisti kadın olan, Avrupa ve Amerikalı 12 punk/post-punk grubunun, YPJ ile destek için kaydettiği şarkılardan oluşuyor. Plak şirketinin sahibi (ve tek elemanı) Rune Alexanderson, Fütüristika!’ya verdiği röportajında, okuduğu bir makale sonrası çok heyecanlandığını ve harekete geçmeye karar verdiğini anlatıyor:

“Bu aralar post-punk sahnesi çok iyi durumda ve bir şekilde, bana kalırsa, en iyiler de kadın ağırlıklı gruplar. Böylesi bir destek albümünün çok iyi olacağını düşündüm. Böylece Rusted Teeth’ten arkadaşımla ikimiz, sevdiğimiz gruplardan bir çeşit mini database yaptık ve her birine Facebook aracılığıyla ile yazdık. Grupların çoğu birkaç saatte dönüş yapıp tamam dediler. Birkaç ay içinde, şarkıları toparlamış ve baskıya göndermeye hazırdık. Albümü bir süre önce çıkardığımız plaktan kalan parayla ve Rusted Teeth’in desteğiyle yayımladık.”

Alexanderson’a ilham veren makalenin yayımlandığı web sitesi albüm haberini verirken uluslararası dayanışmanın büyümesinden duydukları heyecanı belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Değişim, ruhsuz iki partili sistemle, seçkinlerin çıkarını gözeten kâr odaklı şirketlerle başlamayacak. Değişimi insanlar başlatacak. Kendi topluluğumuzdaki insanlarla birlikte, komşularımızın iyiliği için çalışarak, birbirimize eşit ve saygılı bir biçimde davranarak başlatacağız – yaşayarak ve yaşatarak.”

Albümden üç şarkıyı buradan dinlenebilir; tüm albüm ise buradan sipariş edilebilir. 

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal