Uluslararası kuruluştan iktidara uyarı: Akademisyenler üzerindeki baskıyı kaldırın

Uluslararası kuruluştan iktidara uyarı: Akademisyenler üzerindeki baskıyı kaldırın

Ortadoğu üzerine çalışan akademisyenlerin üyesi olduğu Kuzey Amerika Ortadoğu Çalışmaları Birliği (MESA) ve ona bağlı Akademik Özgürlük Komitesi, akademisyenlerin “barış talebi” üzerine yaşanan baskı ortamı sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hitaben bir mektup yayımladı. 

Bini aşkın akademisyen, doğudaki savaş ortamının sona ermesini, müzakerelerin başlamasını talep etmiş, sonrasında Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarı ile YÖK’ün hedefi haline gelmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile akademisyenler hakkında işlem yapan rektörlere de iletilen mektupta, “Barış İçin Akademisyenler” bildirisine imza atan öğretim üyelerinin gördükleri baskı karşısında duydulan endişe üç maddeyle açıklandı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bildiriyi imzalayan akademisyenleri “vatan hainliği” ile suçlamasının YÖK’ün faaliyetlerini etkilediğini bildiren MESA’nin mektubunda, YÖK’ün üniversitelerin özerkliğine müdahale etmesi için hükümet tarafından görevlendirildiği belirtildi. 

İkinci olarak, bildiriye imza atan öğretim üyelerinin Kürtler ve diğer azınlıklar, siyaset, tarih ve benzer alanlarda çalışmalar yaptıklarının altı çizilerek, imzacılar hakkında başlatılan soruşturmalarla, hükümetin akademik çalışmalara müdahale etmeye çalıştığı söylendi. 

2005 yılından beri Türkiye siyasetindeki gelişmeler ışığında hükümete mektuplar yazan ve bunu kamusal olarak yayımlayan kurum, 2011 yılındaki genel seçimlerden bu yana akademik özgürlüğü korumak amacıyla toplam yirmi mektup yayımladıklarını hatırlattı. Yeni mektupta, buna karşın, Türkiyeli eleştirel akademisyenlerin “terörist olmakla” ya da “vatan hainliğiyle” suçlandığı, ifade özgürlüklerinin üzerindeki baskının arttığına dikkat çekildi. 

Başta Bülent Tanju, Hülya Doğan, Latife Akyüz ve Ümran Roda Suvağcı olmak üzere YÖK soruşturmalarına tabi tutulan imzacı akademisyenler hakkında başlatılan soruşturmaların durdurulmasını isteyen MESA; İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından 301. Madde ve Terörle Mücadele Yasası kapsamında “terörist örgüt propagandası” suçlamasıyla başlatılan soruşturmaların da düşürülmesini talep etti. 

İngilizce mektubun tamamına MESA’nın sitesinden ulaşılabilir.

Kaynak: MESA

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal