Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali: Divan şiiri, şehir ve edebiyat konuşulacak

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali: Divan şiiri, şehir ve edebiyat konuşulacak

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, 18-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

İstanbul’un ve Türkiye’nin uluslararası nitelikte en köklü edebiyat festivali olan Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, 18 Şubat Salı günü saat 19.00’da Tophane-i Amire’de açılışını yapacak.

Kurulduğu günden beri Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında düzenlenen festival, bu yıl, aralarında Adnan Özer, Ömer Erdem, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Cenk Gündoğdu, Cevdet Karal, Alphan Akgül, Oktay Taftalı’nın da olduğu 10’u yerli, 10’u yabancı 20 şair ve yazarı ağırlayacak.

Divan şiiri

Festival bu yılında iki temayı merkezine alacak. Divan şiiri geleneğine odaklanan ilk tema kapsamında İskender Pala’nın seçtiği 40 beyit üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarından oluşan illüstrasyon ve grafik eserler sergilenecek. Tophane-i Amire’de, festivalin açılış seremonisiyle aynı anda açılacak olan sergi, festival boyunca görülebilecek.

Divan şiiri geleneği kapsamında “Son Dönem Türk Şiiri’nde Divan Edebiyatı Yakınlaşmaları” başlıklı bir panel de düzenlenecek. Etkinlik, 20 Şubat Perşembe günü saat 15.00’te Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek.

‘Şehir ve edebiyat’

Festivalde ikinci tema olarak seçilen “Şehir ve edebiyat” konusu kapsamında yerli ve yabancı konuşmacıların söz alacağı bir konferans düzenlenecek. Etkinlik, 19 Şubat Perşembe günü saat 14.00’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Konferans Salonu’nda yapılacak.

Festivalde, müzik dinletisi eşliğinde davetli yerli ve yabancı şairlerin katılımıyla “Şiir Akşamları” etkinliği gerçekleştirilecek. Etkinlik Pera Palas/Beyoğlu, Mimar Sinan Üniversitesi/Fındıklı ve İstanbul Goethe Institut/Beyoğlu salonlarında düzenlenecek.

Festivalin özel etkinliği olan “Şiir Hatları Vapuru” ise son gün olan 22 Şubat Cumartesi günü saat: 12.00’de Eminönü’nden hareket edecek.

Festivalin son etkinliği olan “Boğaz Şiir Okuması” da Beykoz’daki Mehmet Akif Ersoy Şiir Evi’nde düzenlenecek.

Tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılım sağlanabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal