Uluslararası Hrant Dink Ödülü, Nebahat Akkoç ile Agnes Kharshiing’e

Uluslararası Hrant Dink Ödülü, Nebahat Akkoç ile Agnes Kharshiing’e

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası Hrant Dink Ödülü, Türkiye’de uzun yıllar kadının insan hakları konusunda farkındalığının artması ve eril şiddete karşı çalışmalar yürüten Nebahat Akkoç ile Hindistan’da yaşadığı bölgedeki yoksulların, kadınların, çocukların ve dezavantajlı insanların hakları ve çevre hakları için mücadele eden Agnes Kharshiing’e değer görüldü.

11. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, dün akşam (15 Eylül Pazar) Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Nebahat Akkoç’a ödülünü, sinema sanatçısı Ercan Kesal ile sanatçı Sarkis takdim etti. Akkoç ödülünü alırken, “Bu kıymetli ödülü; devrimin kendisinden başlayacağına, aile içinden başlayacağına inanarak ve tüm bedelleri göze alarak şiddete karşı durmaya çalışan, kendi şiddetleri ile baş ederken geliştirdikleri yöntemlerle yeni bir dünya hayal etmemizi mümkün kılan tüm kadınlar adına alıyorum” dedi.

Agnes Kharshiing ise ödülünü, ödül komitesi üyesi, insan hakları savunucusu Emma Sinclair-Webb ile geçen yıl aynı ödüle değer görülen gazeteci Murat Çelikkan’ın elinden aldı. Khrashiing ödülü alırken, “Halk sesini yükseltmeye başlamalı; korunmasızlara yardım etmeli, insan hakları ihlal edildiğinde onlara destek olmalı. İnsanlık, nefreti ancak bu şekilde alt edebilir. Dünyaya barışı getirmek için, çocukların içinin korkuyla değil sevgiyle dolması için birlikte yapabileceğimiz çok şey var” diye konuştu.

Ödülün bu yılki jürisi, 2018 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi, insan hakları aktivisti Murat Çelikkan, 2018 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi insan hakları örgütü Mwatana, insan hakları aktivisti ve eski hakim Albie Sachs, siyaset bilimci Ayşe Kadıoğlu, yazar, oyuncu ve film yönetmeni Ercan Kesal, insan hakları aktivisti Özlem Dalkıran, tarihçi Ronald Grigor Suny, sanatçı Sarkis, müzisyen ve siyasi aktivist Serj Tankian, kadın hakları aktivisti Zainab Salbi ve Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink’ten oluşuyor.

Osman Kavala anıldı

Sunuculuğunu Ece Dizdar’ın yaptığı törende Maral Ataman, Hrant Çizmeciyan’ın öğrencileri ve Büyük Ev Ablukada performans sergiledi. Maral Ataman “Yerezank / ԵՐԱԶԱՆՔ / Rüya”yı Hrant Çizmeciyan ve öğrencileri ile birlikte seslendirdi.

Törenin açılış konuşmasını Hrant Dink Vakfı Danışma Kurulu üyesi İbrahim Betil yaptı.Konuşmasında tutukluluklardan bahseden Betil, Kavala’yı andığı sırada, salonda uzun süre alkışlandı.

2019’un ‘Işıklar’ı

Açılış konuşmasının ardından “Şiddet, acı ve insan hakları ihlallerine karşı dünyanın dört bir yanında yaptıklarıyla insanlığa ışık tutanlar” başlığıyla 2019’un ilham veren kişi ve kurumlarını tanıtan “Işıklar” videosu gösterildi.

“Işıklar” olarak adlandırılanlar şöyle:

*Sudan’da Ömer El Beşir diktatörlüğünün sonlanması için protestolara katılan öğrenci ‘Beyazlı Kadın’ Alaa Salah ve kadınlar.

*İngiltere’de, sivil itaatsizlik eylemleriyle iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve ekolojik çöküş riskine dikkat çeken ‘Yok Oluş İsyanı’.

*İstanbul Havalimanı’nın inşaatı süresince iş cinayetleri, çalışma koşullarının ağırlığı, maaşların ödenmemesi gibi sorunlar nedeniyle eylem yapan işçiler.

*Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde savaş nedeniyle ailelerini kaybetmiş ya da istismara uğramış çocukları ve gençleri sanatla buluşturan Espace Masolo merkezi.

*Hollanda’da kaçak olarak yaşayan Ermenistanlı Tamrazyan ailesinin sığındığı kilisede 800 saat aralıksız ayin yapan pastörler ve gönüllüler.

*Tekirdağ’da Pınarça köyü yakınlarındaki meşe ormanına kömürlü termik santral yapılmasına itiraz eden kadınlar.

*Cezayir’deki ‘Gülümseme Devrimi’ ile siyasi değişim taleplerini barışçıl, kapsayıcı ve mizahi bir şekilde dile getiren vatandaşlar.

*Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika sınırındaki duvara pembe tahterevalli inşa ederek, duvara oyunla direnen Ronald Rael ve Virginia San Fratello.

*Türkiye’de köy okullarındaki eğitimin niteliğini arttıracak çalışmaların yanı sıra öğretmenler arasında bir dayanışma platformu oluşturan Köy Okulları Değişim Ağı.

*Hindistan’da, Sabarimala tapınağına âdet gördüğü için ‘kirli’ addedilip kabul edilmemeleri üzerine 620 km’lik insan zinciri oluşturarak yasağa karşı çıkan kadınlar.

*Akdeniz’den botlarla Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin kurtarılması için çalışan Sea Watch kuruluşunun kaptanı Carola Rackete.

*Diyarbakır’da şehrin yıkılan mahallelerinde düzenledikleri atölyelerle zorunlu göç, kayıplar ve yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkilerini kırmaya çalışan Rengarenk Umutlar Derneği.

*İsveç’te, iklim için okul boykotunu başlatan Greta Thunberg ve küresel eyleme katılan tüm çocuklar.

*Suriye’de, savaşın yıkıma uğrattığı Halep’teki sokak kedilerinin bakımını üstlenen Mohammad Alaa Aljaleel.

*İskoçya’da, “Eşit ücret, verilecek bir hediye değildir” sloganıyla, iki gün boyunca iş yavaşlatan ve taleplerinin yerine getirilmesini sağlayan kadınlar.

*Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağını besleyen havzanın bulunduğu Kaz Dağları’nda altın madeni kurulmasına karşı başlayan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’.

Daha önce ödül alan isimler

Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, 2018’de geçmişle yüzleşme ve diyalog odaklı çalışmalar yürüten insan hakları aktivisti Murat Çelikkan ve Yemen’de insan haklarını savunmak ve korumak için mücadele eden Mwatana İnsan Hakları Örgütü’ne, insan hakları ihlallerini hem Türkiye’nin hem de uluslararası toplumun gündemine taşıyan avukat Eren Keskin ve eserleriyle tüm dünyada yaşanan eşitsizliklere dikkat çeken Çinli sanatçı Ai Weiwei’ye; 2016’da Malavi’de çocukların insan hakları üzerine çalışan kabile reisi Theresa Kachindamoto ve insan hakları ve hukukun üstünlüğü için mücadele eden Diyarbakır Barosu’na; 2015’te Suudi Arabistan’dan kadın hakları savunucu Samar Badawi ve LGBT hakları için mücadele eden KAOS GL’ye; 2014’te adli tıp uzmanı ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı ve aktivist Angie Zelter’e; 2013’te insan hakları savunucusu Nataša Kandic ve Cumartesi Anneleri / İnsanları’na; 2012’de yazar İsmail Beşikçi ve insan hakları örgütü Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu’na; 2011’de gazeteci, yazar Ahmet Altan ve gazeteci, insan hakları savunucusu Lydia Cacho’ya; 2010’da Türkiye Vicdani Ret Hareketi ve hukukçu Baltasar Garzón’a; 2009’da gazeteci, yazar Alper Görmüş ve gazeteci, yazar Amira Hass’a verilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal