Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde ‘Hak Odaklı Sinema’ tartışılacak

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde ‘Hak Odaklı Sinema’ tartışılacak

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. 21 ülkeden 46 filmin gösterileceği festival, bu yılında yedi şehri ziyaret edecek.

16 Mart’ta İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi’nde başlayacak olan festival, İstanbul’un ardından Bodrum, Antalya, Mersin, Yalova, Adana ve Diyarbakır’da düzenlenecek. 22 Mart’tan sonra Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi’ne gidecek olan festival, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sinebüs’ü ile de İstanbul’un sekiz köyünü gezecek.

Festival, Filmmor Kadın Kooperatifi, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Rosa Kadın Derneği, Mersin Kadın Emeği Kolektifi, Adana Kadın Platformu, Yalova Kadın Platformu dayanışmasıyla 4-5 Nisan’da Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da ve 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da izleyiciyle buluşacak.

“Hak Odaklı Sinema”yı merkezine alan festivalde Kadınların Sineması, Feminist Bellek, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler bölümlerinde 21 ülkeden, 41 yönetmenin imzasını taşıyan 46 film izleyiciyle buluşacak.

‘Hak Odaklı Sinema’ tartışılacak

“Eşitlik hâlâ çok uzak olsa da kadınlar giderek daha çok sinema yapıyor ve kendi hikâyelerini kendi dilleriyle anlatarak ‘hak’ kavramını daha sık dillendiriyor, haksızlıklara karşı daha kararlı duruş sergiliyor. Bunca HAKsızlık karşısında, hakları dillendiren, hak ihlâllerine karşı çıkan Filmmor da bu yıl Hak Odaklı Sinema’ya bakıyor.”

Festival kapsamında bu yıl “Hak Odaklı Sinema” özel bir bölüm ve panelle tartışmaya sunulacak. Ahu Öztürk, Helena Ignez, Meltem Cumbul, Nur Sürer, Melek Özman’ın katılacağı “Hak Odaklı Sinema” panelinde filmlerin söylemi ve yapımındaki hak, haksızlık ve hak odaklılık konuşulacak. Bu bölümde gösterilecek filmler ise şöyle:

“Direnen Kadınlar” / Chieko Yamagami

“Fundamental: Aslolan Mücadele” / Sharmeen Obaid-Chinoy

“Kız Kulesi” / Susanna Lira

“Sofia” / Meryem Benm’Barek

Alice Guy-Blaché, Feminist Bellek’te

Feminist Bellek bölümünde sinema tarihinde ilk kurmaca filmlerde imzası olan yapımcı ve yönetmen Alice Guy-Blaché’ye odaklanılacak. Blaché, filmleri dışında “Alice Guy-Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi” (Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché) belgeseli ve söyleşilerle de anılacak.

Sganzeria ve Ignez, Kadınların Sineması’na konuk olacak

Dünyanın dört bir yanından filmlerin buluştuğu Kadınların Sineması bölümü bu yıl  “Cevher” ve “Kendi Işığındaki Kadın” filmlerinin yönetmeni Sinai Sganzeria ile “Fakir” filminin yönetmeni Helena Ignez’i ağırlayacak. Bölüm kapsamında gösterilecek filmler şöyle:

“Ablam” / Burcu Aykar

“Arada Bir Yer” / Selin Bonfil

“Beni Hâlâ Sevdiğini Söyle” / Rui Ting Ji

“Britt-Marie Buradaydı” / Tuva Novotny

“Cadı Üçlemesi 13+” / Ceylan Özgün Özçelik

“Cevher” / Sinai Sganzeria

“Da Capo” / İpek Efe

“Delphine ve Carole” / Callisto Mc Nulty

“Dövüş #???” / Jee Woo Kim

“Duygular Dile Geldi” / Wen Li

“Dünyanın Sonuna Kadar” / Florence Bouvy

“Fakir” / Helena Ignez

“Günaydın!” / Şehbal Şenyurt

“Hayatın Büyük Soruları” / Ingrid Hübscher

“Kayıt Dışı” / Liana Chirita, Nicoleta Miron

“Kendi Işığındaki Kadın” / Sinai Sganzerla

“Kovan” / Eylem Kaftan

“Koyu Mavi” / Sarah Gignac

“La Llorona” / Rosana Cuellar

“Leonie, Oyuncu ve Casus” / Annette Apon

“Masalcı” / Fu Yang

“Oda” / Latifa Saïd

“Oyun” / Christine Jezior

“Porselen” / Jenneke Boeijink

“Reverie” / Ilgın Hancıoğlu

“Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum” / Nadine Keil

“Yenilmezler Takımı” / Ruxin Liang, Changjiang Wang, Michael Davin

Normları ters yüz eden filmler, Bedenimiz Bizimdir’de

Bedenimiz Bizimdir bölümünde bu yıl “Kâh tararım saçlarımı kâh savururum kime ne” diyen filmlere yer verilecek. Bölüm kapsamında gösterilecek filmler şöyle:

“Bedenimden Öte” / Susanna Lira

“Flora” / Chaerin Im

“Hokka Burunlu Kadınlar” / Handan İpekçi

“Kırlangıçlar” / Caroline Emery

“Singled Out” / Mariona Guiu, Ariadna Relea

Cins-iyet-ler: ‘Batsın ikili cinsiyet rejimi!’

Cins-iyet-ler bölümü bu yıl da “Batsın ikili cinsiyet rejimi!” diyen filmlere ev sahipliği yapacak. Dorris Dörrie’nin “Kiraz Çiçekleri ve Şeytanlar” filmi de Türkiye’deki ilkgösterimini gerçekleştirecek.

Bölüm kapsamında gösterilecek filmler şöyle:

“Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” / Céline Sciamma

“At Çizerek Büyüyen Kızlar” / Joanie Wind

“İtalya ve Bu Sular” / Anja Franziska Plaschg, Loan Gavriel

“Kiraz Çiçekleri ve Şeytanlar” / Doris Dörrie

“XY” / Anna Karín Lárusdóttir

Pelin Esmer, Film-i Takip’te

Film-i Takip bölümü bu yıl, Pelin Esmer’i ağırlayacak.

Yönetmenin, 2005 yılında ilk oyunlarını çıkaran Arslanköylü kadınları izlediği oyun belgeseli “Kraliçe Lear” gösterilecek.

Panel, söyleşi ve atölyeler

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde film gösterimleriyle birlikte  söyleşi, panel ve atölye etkinlikleri de düzenlenecek.

Kadınların film endüstrisinin farklı alanlarındaki varlığını görünür kılmak ve tartışmak için üç yıl önce Filmmor tarafından başlatılan paneller bu yılda devam ediyor. Paneller dizisinin bu yılında sinema endüstrisinin sanat gruplarında çalışan kadınlar Sinemanın Sanatkârları’nda bir araya gelecek.

Galatasaray Üniversitesi MEDİAR araştırma merkezi ve HESCALE akademik araştırma grubuyla birlikte “Kuzey Afrika ve Türkiye’de Kadınların Sineması” konferansı düzenlenecek. Etkinliğe, Gülsenem Gün, Hülya Uğur Tanrıöver, Meryem Benm’Barek, Patricia Caillé katılacak.

Şeyda Taluk, “hikâyeni anlat” diyen kadınlar için Hikâye Anlatıcılığı Atölyesi düzenleyecek.

Japonya’da kadınların hâlâ eşit istihdam için verdikleri mücadeleye bakan “Direnen Kadınlar” filminin yönetmeni Chieko Yamagami, festivalde izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca, “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” diyen Filmmor, 18’inci yaşını, Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutlayacak.

Altın Bamya Ödülleri’nde kazananlar ise yine festival kapanışında açıklanacak.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal