Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 18 yaşında

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 18 yaşında

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. 21 ülkeden 46 filmin gösterileceği festival, bu yılında yedi şehri ziyaret edecek.

16 Mart’ta İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi’nde başlayacak olan festival, İstanbul’un ardından Bodrum, Antalya, Mersin, Yalova, Adana ve Diyarbakır’da düzenlenecek. 22 Mart’tan sonra Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi’ne gidecek olan festival, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sinebüs’ü ile de İstanbul’un sekiz köyünü gezecek.

Festival, Filmmor Kadın Kooperatifi, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Rosa Kadın Derneği, Mersin Kadın Emeği Kolektifi, Adana Kadın Platformu, Yalova Kadın Platformu dayanışmasıyla 4-5 Nisan’da Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da ve 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da izleyiciyle buluşacak.

‘Hak Odaklı Sinema’ tartışılacak

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde film gösterimleriyle birlikte  söyleşi, panel ve atölye etkinlikleri de düzenlenecek.

“Hak Odaklı Sinema”nın özel bir bölüm ve panelle tartışmaya sunulacağı festivalde Kadınların Sineması, Feminist Bellek, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler bölümlerinde 21 ülkeden, 41 yönetmenin imzasını taşıyan 46 film izleyiciyle buluşacak.

Feminist Bellek bölümünde sinema tarihinde ilk kurmaca filmlerde imzası olan yapımcı ve yönetmen Alice Guy-Blaché’ye odaklanılacak. Blaché, filmleri dışında “Alice Guy-Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi” (Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché) belgeseli ve söyleşilerle de anılacak.

Festival kapsamında “Hak Odaklı Sinema” ve “Sinemanın Sanatkârları” panelleri, “Kuzey Afrika ve Türkiye’de Kadınların Sineması Konferansı”, Hikâye Anlatıcılığı Atölyesi, yönetmenlerle buluşmalar ve söyleşiler gerçekleşecek.

Ayrıca, “Eşit hak, alan, ücret, telif lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı” diyen Filmmor, 18’inci yaşını, Mor Kamera Dayanışma Ödülü’nü festivalde yer alan tüm filmlerle paylaşarak, her filmin telif hakkını gözeterek ve festival boyunca tüm film ve etkinlikleri ücretsiz olarak izleyiciye ulaştırarak festivali var eden herkesle birlikte kutlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal