Uluslararası basın örgütlerinden Türkiye’ye acil ziyaret

Uluslararası basın örgütlerinden Türkiye’ye acil ziyaret

Önde gelen gözlemciler bu hafta Istanbul ve Ankara’da olacak.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Türkiye’de ifade özgürlüğünün gerilemesi ve bu durumun 1 Kasım’daki genel seçime etkisi üzerine duyulan endişe nedeniyle, uluslararası ifade özgürlüğü gözlemcilerinin, bu hafta Türkiye’ye gelerek inceleme yapacağını duyurdu.

19-21 Ekim tarihleri arasında katılımcılar, Türkiye’de medyada çalışan meslektaşlarıyla dayanışmak ve bağımsız medyaya giderek artan baskının seçime olası etkisine hem Türkiye hem de dünyada dikkat çekmek için İstanbul ve Ankara’da gazetecilerle, siyasi temsilcilerle ve yabancı diplomatlarla buluşacak.

Daha önce benzeri görülmemiş bu ziyaretin katılımcıları, aralarında IPI, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu/Avrupa Gazeteciler Federasyonu (IFJ/EFJ), Article 19, Index on Censorship (Sansür Endeksi) ve Ethical Journalism Network (Etik Gazetecilik Ağı) dahil, önde gelen yedi uluslararası basın ve ifade özgürlüğü grubundan oluşuyor.

Basın özgürlüğü misyonu, 21 Ekim saat 13.00’te Istanbul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin binasında düzenlenecek basın toplantısıyla sona erecek.

Kuruluşların Türkiye ziyaretinin gündeminde, gazetecilere ve medya merkezlerine fiziksel saldırılar, medya kuruluşlarına baskın ve yayınlara el koyma, gazetecilere yönelik tehdit söylemleri ve hakaret cezasıyla terörle mücadele yasalarının bağımsız gazeteciliğin cesaretini kırması gibi konular var. 

Aynı zamanda, çok sayıda Türkiyeli gazetecinin devam eden tutukluluklarına ve özellikle de Türkiye’nin PKK ve IŞİD’e karşı uluslararası mücadeleye katılımını haberleştirmeye çalışan yabancı gazetecilerin sınırdışı edilmelerine odaklanılacak.

IPI İcra Direktörü Barbara Trionfi konuyla ilgili şunları söyledi: 

“Gelecek seçim, Türkiye’nin önümüzdeki on yıldaki yönünü belirleyecek ve Türkiye, komşuları, Batı ve dünya için geniş kapsamlı sonuçları olacak. IPI ve işbirliği ortakları Türkiye’de baskı altındaki meslektaşlarıyla dayanışma göstermek ve seçmenlerin gelecekleri hakkında bilgiyle desteklenmiş bir tercihte bulunmalarını sağlamak için medyanın özgürce haber vermesini talep etmek üzere acil basın özgürlüğü misyonunu vücuda getirdi.”

Türkiye’de basın özgürlüğü durumunun hakkında IPI “Demokrasi Risk Altında” adlı özel ülke raporu hazırlamıştı. 

Uluslararası Basın Enstitüsü hakkında

Viyana merkezli IPI; basın özgürlüğünü koruma ve ilerletmeye, özgür haber akışını ön plana çıkarmaya ve gazetecilik pratiklerini iyileştirmeye adanmış editörler, medya yöneticileri ve önde gelen gazetecilerin küresel ağıdır. 1950’de Columbia Üniversitesi’nde 15 ülkeden önde gelen 34 editörün özgür basının daha iyi bir dünya yaratımına katkı sunacağı inancıyla kurulan IPI, bugün 120’den fazla ülkede üyeye sahip ve Avrupa Konseyi’nde danışmanlık statüsünde.

Kaynak: IPI

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal