Ulay’ın kimlik muhasebesi Açıkekran’da

Ulay’ın kimlik muhasebesi Açıkekran’da

Performans sanatçısı Ulay’ın eserleri, yarından başlayarak 10 Ekim’e kadar Şekerbank Açıkekran’da.

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları, performans sanatının önemli ismi Ulay’ı 1970’li yıllara tarihlenen erken dönem işlerinden bir seçkiyle sanatseverlerle buluşturuyor. Asıl adı Uwe Laysiepen olan Alman sanatçı, performans, fotoğraf ve video alanındaki kariyeriyle olduğu kadar, Marina Abramoviç’le çalıştıkları dönemdeki performansları ve sıra dışı aşk-ayrılık öykülerinin sanat yapıtına dönüştüğü Çin Seddi’ndeki 90 günlük performansları “Great Wall/Büyük Duvar” ile de tanınıyor.

Ulay, Açıkekran ev sahipliğinde gerçekleşecek sergi kapsamında, sanatsal deneyimi ve performans sanatını konu alan bir konferansta da sanatseverlerle bir araya gelecek.

Ulay’ın erken dönem yapıtları, Ali Akay küratörlüğünde “Kimliksizleşme ve Dönüşme” başlığı ile Açıkekran’da 10 Ekim’e kadar izlenebilecek. Sergiden bir video çalışması İstanbul Merkez, Ankara Küçükesat ve Kızılay, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum, Mardin ve Edirne olmak üzere 8 ildeki 9 Şekerbank şubesinde 24 saat görülebilecek.

Ali Akay sergisinin kapsamını şu sözlerle anlatıyor:

“Ulay’ın 1970’li yıllara ait videolarından oluşan sergi onun en başından beri kimlik ile olan muhasebesinin içinden geçmekte. Kimlikleri değiştirmek, cins kimlikleri arasındaki ilişkileri vurgulamak ve muğlaklaşmış bir kimlik sorununu ele almak Ulay’ın çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sanatın kendisinin malzemeleri arasındaki geçişler kadar sanatçının kendi dünyasındaki geçişlerin sabit olmadığı düşüncesi, Fransız Gilbert Simondon’un insanın psişik ve fiziki oluşumunun metastabl olduğunu ileri sürmesinde olduğu gibi, Ulay’ın da daha 1970’li yıllarda geliştirmiş olduğu düşüncesi hakkında bize düşünme alanı sağlamakta ve düşündürmektedir bizleri.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal