Uçan Süpürge’den Google’a: ‘1 Ağustos İstanbul Sözleşmesi Doodle’ı olsun’

Uçan Süpürge’den Google’a: ‘1 Ağustos İstanbul Sözleşmesi Doodle’ı olsun’

Uçan Süpürge Vakfı, 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin altıncı yıldönümü için Google’a “1 Ağustos İstanbul Sözleşmesi Doodle’ı olsun” çağrısında bulundu.

İstanbul Sözleşmesi bundan altı yıl önce, 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi. Türkiye’nin, imzacısı olduğu ve kadına yönelik şiddetle ilgili devlete önemli yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gündemde. AKP’nin 5 Ağustos’taki MYK toplantısı sonrasında İstanbul Sözleşmesi’ne dair kararın açıklanacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından kadınlar hem sosyal medyadan hem de sokaktan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyerek seslerini duyurmaya çalışırken, Uçan Süpürge Vakfı da Google’a seslendi. Yapılan çağrıda Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği 1 Ağustos’ta Google’ın İstanbul Sözleşmesi Doodle’ı yayımlaması istendi.

Google daha önce Duygu Asena, Adile Naşit, Safiye Ayla gibi isimler ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Öğretmenler günü ve pek çok özel gün için de Doodle hazırlamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal