Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs’ta başlayacak

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs’ta başlayacak

Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs’ta başlayacak.

Bu yıl “Araftan Çıkmak” temasıyla düzenlenecek olan festival iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Çevrimiçi film gösterimleri 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Festival, 4-11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında gösterimlerle devam edecek.

27 Mayıs-3 Haziran arasındaki çevrimiçi gösterimler Festivalscope adresinden yapılacak. Çevrimiçi gösterimlerin ardından 4 Haziran’da yapılacak törende Uçan Süpürge Ödülleri sahiplerine verilecek.

Filmler üç gün gösterimde kalacak

Festivalde filmde üç gün boyunca gösterimde kalacak. Çevrimiçi gösterimler için biletler, Fetivalscope üzerinden 25 Mayıs’tan itibaren satışa sunulacak.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’deki açık hava sinemasında yapılacak gösterimlerinin biletleri ise, 1 Haziran’dan itibaren Biletix üzerinden satılacak.

Festivallere konuk olmuş ödüllü filmler

Festival programında yine kadınların ilham veren hikâyelerini anlatan filmler yer alıyor.

Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas’ın yönettiği, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatan “Writing with Fire” programın öne çıkan yapımlarından. Film Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici ödüllerini kazanmıştı.

Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan, yönetmenler Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige’in 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlattığı “Memory Box” da festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Berlinale’nin  Panorama bölümüne konuk olan, Anne Zohra Berrached’in Canan Kir’li filmi “Copilot” da festivalde gösterilecek filmler arasında.

Öte yandan Nisan Dağ’ın yönettiği ve Tallinn Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülüne değer görüldüğü “Bir Nefes Daha” ile Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ve Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanan Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” filmi de programda yer alıyor.

Oscar adayları

Oscar Ödülleri’nde en iyi uluslararası film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film, Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu “Derisini Satan Adam” ve Jasmila Žbanić’in “Nereye Gidiyorsun Aida?” da festivalde izleyiciyle buluşacak.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal