Türkiye’yi kadınlar yönetse?

Türkiye’yi kadınlar yönetse?

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, kadın liderliğinde bir ülkenin nasıl olacağını ortaya koymak amacıyla Ülkemi Ben Yönetsem adlı web sitesini tasarladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak üzere aktif vatandaşlığı ve dayanışmayı destekleme hedefiyle yola çıkan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, kadınların yönetimiyle ülkelerin ve dünyanın daha yaşanılır bir yer olabileceğine dikkat çekmek ve etkileşimli bir biçimde ortaya koymak üzere bir web sitesi geliştirdi. Ülkemi Ben Yönetsem adlı siteye giren kadınlar, kendilerinin seçilmiş veya atanmış yöneticileri olmaları durumunda Türkiye’yi nasıl yöneteceklerini bir cümleyle paylaşacak.

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç, pandemi döneminde kadınların yönettiği ülkelerin süreç yönetiminde başarılı olmalarının proje için kendilerine ilham verdiğini belirtti. Dünyada sadece 25 ülkede hükûmet ya da devlet başkanının kadın olduğuna vurgu yapan Onanç, şunları söyledi:

‘Eğer kadınlar ülkelerini yönetseydi Türkiye ve dünya nasıl bir yer olurdu?’

“Dünyada sadece 25 ülkede hükûmet ya da devlet başkanı kadın. Oysa kadın politikacılar pandemi sürecini başarıyla yönettiler ve örnek bir liderlik sergilediler. Biz kadın liderliğinin eşit olarak politikada ve karar mekanizmalarında var olduğu bir ülkenin ve dünyanın daha yaşanılır olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla Ülkemi Ben Yönetsem web sitesini geliştirdik. Kadınların kendilerini, ülkesini yöneten seçilmiş veya atanmış bir kadın olarak görmesini ve Türkiye’yi nasıl yöneteceklerini bir cümleyle paylaşmalarını istiyoruz. Karar mekanizmalarında seçilmiş veya atanmış olmaları durumunda; ne karar alırlardı? Neyi değiştirirlerdi? Nasıl davranırlardı? Eğer kadınlar ülkelerini yönetseydi Türkiye ve dünya nasıl bir yer olurdu? Kadınların katılımıyla ortaya çıkacak tabloyu herkese göstermek istiyoruz.”

Kadınlar sesdernegi.org/ulkemi-ben-yonetsem adresine girerek ülke yönetimine dair fikirlerini iletebilecek. Katılımcılar isterse bu içeriği sosyal medyadan da paylaşabilecek. Burada ifade edilen görüşler bir süre sonra SES tarafından rapor halinde kamuoyuna sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal