‘Türkiye’nin aday göstermemesi çok doğru, çünkü…’

‘Türkiye’nin aday göstermemesi çok doğru, çünkü…’

PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Uluslararası PEN başkanlığına aday gösterildi. Altı yıldır başkanlık görevini yürüten Kanadalı yazar John Ralston Saul’un devredeceği görev için 16 Ekim’de seçim yapılacak.

Almanya, İngiltere ve İtalya’nın aday gösterdiği Oral’ın yarışacağı diğer isimler ise, Meksikalı yazar Jennifer Clement ve Sırp yazar Vida Ognjenovic.

Konuya ilişkin görüşünü aldığımız Oral, “Türkiye’nin aday göstermediği Zeynep Oral…” diye başlayan haberlerle ilgili bir düzeltme yaptı önce ve “Türkiye’nin kendisini aday göstermemesinin doğru bir şey olduğunu” belirtti. Zepnep Oral durumu şöyle açıkladı:

“Bir yazarı, üç PEN merkezi aday gösteriyor. Ardından PEN Aday Araştırma Komitesi adaylığı temel şartlar bakımından inceliyor. Bizim dışımızda üç merkez aday gösterirse bu adaylığın daha güçlü olacağını düşündük. Bu konuda “Türkiye aday göstermedi ama…” şeklindeki saptırmalı habercilik yanlış ve haksız oldu. Çünkü adayları belirleyen devletler ya da hükümetler değil. Biz mütevazı bir yapıdayız ve kendimizi aday göstermedik.”

Diğer iki adayın da çok değerli yazarlar olduğunu ifade eden Oral, “Seçilirseniz ne olur, Türkiye ne kazanır” diye sorduğumuzda ise “Elbette çok iyi olur. Ülkemiz son yıllarda kötü sınavlar verdi. Yazarlarını, gazetecilerini hapseden, düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir ülke olarak biliniyor. Türkiye’de farklı oluşumların ve birikimlerin de var olduğunu göstermiş oluruz” yanıtını verdi.

PEN Dünya Yazarlar Birliği 1921’de Londra’dan yola çıktı. 1950’de Halide Edip Adıvar’ın öncülüğünde Türkiye’de de kuruldu. Yüzden çok ülkede merkezi olan kurumun, 20 bini aşkın üyesi bulunuyor. Resmi dilleri İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olan PEN, edebiyatın yüceltilmesi ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için çalışıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal