Türkiye’deki yayıncılık standartları uluslararası projeyle belirlenecek

Türkiye’deki yayıncılık standartları uluslararası projeyle belirlenecek

Türkiye Yayıncılar Birliği, yayıncılığın mesleki standartları ve yeterliliklerini paydaşlarla birlikte belirleyecek. Avrupa Birliği ve devlet tarafından finanse edilen ve Türkiye’de yayıncılık alanında mesleki standartlar ve yeterliliklerin Avrupa Birliği’ne uyumlu bir biçimde ve sektörün paydaşlarının katılımıyla hazırlanmasını amaçlayan proje 15 ay sürecek, Mayıs 2017’de sona erecek.

Proje kapsamında Ankara’da Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerine, Brüksel’de Avrupa Birliği yetkililerine danışma ziyaretleri öngörüldü. Sektörün paydaşlarını buluşturacak bir çalışma toplantısıyla yayıncılıktaki meslekler birlikte ortaya çıkarılacak.

Konferansta oluşturulacak çalışma gruplarının sürdürecekleri toplantılar ve proje ekibinin İngiltere, Almanya ve İtalya’ya yapacakları çalışma ziyaretlerinden edinilen ek bilgi ve deneyimler birleştirilerek Türkiye’de yayıncılığın mesleki standartları ve yeterliliklerini içeren sonuç raporu projenin tüm süreçlerini takip eden sektörel uzman tarafından kaleme alınacak. Rapor Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanacak ve Türkiye’deki yayıncılar, yayıncılık kuruluşları ve ilgili resmi kurumların yanı sıra yurtdışındaki ulusal ve uluslararası ölçekli resmi ve sivil kurumlarla, meslek örgütleriyle paylaşılacak.

Proje süresince web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden tüm ilgililerle aktif bir iletişim sağlanarak projeden haberdar olmaları ve projeye katkıda bulunmaları hedefleniyor.

Proje İngiliz Yayıncılar Birliği ortaklığı, Almanya eğitim kuruluşu mediacampus, Avrupa Yayıncılar Federasyonu ve Norveç Yayıncılar Birliği işbirliğiyle yürütülecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.meslegimizyayincilik.com

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal