Türkiye’de yok olma tehlikesi altında olan dillerden şarkılar

Türkiye’de yok olma tehlikesi altında olan dillerden şarkılar

Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı (DHİRBA), 2020 Uluslararası Anadili Günü için “yerüstünden sesler dilin kapıları” başlıklı bir şarkı listesi hazırladı.

Bugün Dünya Anadili Günü, dünya üzerinde 6 bin dilden 2 bin 473 üzerinde dil yok olma tehlikesi altında. UNESCO farkındalık yaratmak için bundan 20 yıl önce 21 Şubat’ı Dünya Anadili Günü olarak ilan etti.

UNESCO Dünya Tehlike Altındaki Diller Atlası‘na göre Türkiye’de 18 yok olmuş veya yok olma tehlikesi altında olan dil olduğunu gösteriyor. Bunlardan Ubik, Mlahso ve Kapadokya Yunancası tamamen yok olmuş durumda. Hertevin ise yok olmak üzere.

Bu dilleri Ladino ve Gagavuzca dilleri takip ediyor. Bunlar da UNESCO listesinde ciddi olarak tehlikede olan diller arasında. Romanca, Batı Ermenicesi, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Abazaca, Suret de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan dillerden.

UNESCO; Adigece, Abhazca, Kabar-Çerkes dilleri ve Zazaca’yı da “kırılgan” diller kategorisinde görüyor.

Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı (DHİBRA) Uluslararası Anadili gününü hep beraber kutlamak üzere hazırladıkları Türkiye’nin farklı dillerinden oluşan şarkıların yer aldığı ‘yerüstünden sesler dilin kapıları’ adlı bir müzik listesi paylaştı.

Listede Türkiye’de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan dillerden şarkılar yer alıyor.

Listeye şuradan ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal