Türkiye’de tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması için 150 bin imza

Türkiye’de tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması için 150 bin imza

Greenpeace Akdeniz’in Avrupa Birliği’nde yasaklanan tek kullanımlık plastik ürünlerin Türkiye’de de yasaklanması için yürüttüğü projeyi 150 bin kişi imzaladı.

Greenpeace’in “Plastik Dolu Akdeniz” raporuna göre Akdeniz’den alınan derin deniz örneklerinin yüzde 92,8’inde plastik saptandı.

Ayrıca Akdeniz havzasında 4 metrekareye bir plastik atık düşüyor.

Sorunun en büyük kısmını da 2 dakika kullanıp attığımız tek kullanımlık plastikler oluşturuyor. Avrupa Birliği (AB), çatal, plastik pipet, kulak çubuğu, tabak, bıçak, kaşık, içecek karıştırıcıları ile köpük gıda kapları ve içecek bardakları gibi tek kullanımlık ürünleri yasakladı.

Üye ülkelerin anlaşmadaki kuralları kendi ulusal yasalarına adapte etmek için iki yılı var. Greenpeace Akdeniz, alternatifi olan bu ürünlerin Türkiye’de de yasaklanmasını talep ediyor.

‘Doğada yüzlerce yıl kaybolmuyor’

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram şöyle konuştu:

“Plastik kirliliği ile mücadele için acilen harekete geçmeliyiz, çünkü iki dakika kullanıp attığımız tek kullanımlık plastikler doğada yüzlerce yıl kaybolmuyor. Denizlerimiz daha fazla plastiği kaldıracak durumda değil. Avrupa Birliği, pipet, plastik çatal bıçak gibi ürünlerin aralarında olduğu bu gereksiz plastiklerin üretimini yasakladı.

“Türkiye’de de projemizi imzalayan 150 bin kişi ‘tek kullanımlık plastiklere ihtiyacımız yok’ diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sıfır atık politikasının gereğini yaparak harekete geçmeli ve bu yasağı Türkiye’ye getirmeli. Bu sayede Türkiye plastikle mücadelede öncü ülkeler arasında yerini alabilir. Üç tarafı plastiklerle değil, denizlerle çevrili bir Türkiye için bunu yapmalıyız.”

Plastiklerle ilgili 5 çarpıcı gerçek

1950’li yıllardan bugüne 8,3 milyar ton plastik üretildi. Bu 1 milyar filin ağırlığına eşit.

Her sene yaklaşık 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Bu, dakikada bir kamyon dolusu plastik demek.

Bugüne kadar üretilen plastiğin yüzde 90’ı geri dönüştürülmedi.

Deniz kuşlarının yüzde 90’ının, deniz kaplumbağalarının üçte birinin, balina ve yunusların yarısından fazlasının midesinde plastik var.

Büyük plastik parçaları mikro plastiklere bölünerek deniz canlılarının besin zincirine karışıyor. Hatta deniz mahsulleri aracılığıyla tabaklarımıza kadar giriyor.

 

Kaynak: Bianet

Görseller: Greenpeace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal