Türkiye Yazarlar Sendikası: ‘Kelepçeli kapı değil demokratik üniversite’

Türkiye Yazarlar Sendikası: ‘Kelepçeli kapı değil demokratik üniversite’

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere desteğini belirten bir açıklama yayımladı. Açıklamada, öğrencilerin eylemleri sırasında polisin üniversitenin kapısına kelepçe vurmasına ilişkin, “Üniversitelere özgürlük, bilime özgürlük. Kelepçeli kapı değil demokratik üniversite!” ifadeleri kullanıldı.

TYS’nin açıklaması şöyle:

“Üniversiteler bilimsel çalışmaların yapıldığı, özgür düşüncenin gelişmesine katkıda bulunması gereken kurumlardır. ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ öğrencilerin öğretim-öğrenim görmesi gereken yerlerdir. Üniversiteler siyasi iktidar ve partilerden, sermayeden, baskıdan uzak; özerk, demokratik kuruluşlar olmak zorundadır. Akademisyeni, öğrencisi, çalışanı ile bütünleşmesi gereken ve kendi yöneticilerini seçebilecek yeterlikte kuruluşlardır. Bir geleneğe sahip olması gereken kurumlardır. Siyasi iktidar ve partilerin arka bahçesi değildir, olmamalıdır. Üniversitelerin bilimsel yeterliği, geleneği olmayan ve üniversiteyi siyasi iktidarın emir ve talimatlarıyla yönetenlere gereksinimi yoktur.

Atanan rektör Melih Bulu’ya karşı, bilimsel-demokratik-özerk üniversite talebiyle direnen Boğaziçi Üniversitesi’nin yanındayız. Üniversitelere özgürlük, bilime özgürlük. Kelepçeli kapı değil demokratik üniversite!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal