Türkiye ve Yunanistan’dan sanatçılardan ‘Ah!’ sergisi

Türkiye ve Yunanistan’dan sanatçılardan ‘Ah!’ sergisi

Türkiye ve Yunanistan’dan sanatçıların katılımıyla hazırlanan “Ah!” başlıklı sergi, 30 Mayıs’ta İstanbul Beyoğlu’ndaki Ada Sanat’ta açılacak. Sergi, 19 Haziran’a kadar görülebilecek.

Gogo Smili ve Taner Güven’in küratörlüğünde düzenlenen serginin konsepti Emre Zeytinoğlu’na ait. Sergide Yunanistan’dan Panos Charalampous, Gogo Smili, George Stamatakis, Panos Mattheou, Spiros Emilios Tzimas. Stavros Panagiotakis, Kostas Pappas, Stefanos Dourtas; Türkiye’den Buket Güreli, Süreyya Acar, Hakan Gürsoytrak, MeMeT Güreli, Temür Köran, Taner Güven, Eyüp Öz, Selçuk Fergökçe, Yonca Saraçoğlu ve A. Cem Şahin’in eserleri yer alıyor.

“Nikos Kazancakis’in ‘El Greko’ya Mektuplar’ kitabında, bir rahip ile bir dervişin konuşmasından alınmış bir bölüm üzerine oluşturulan konu, ‘Ah!’ ünleminin geniş anlamını öne çıkartıyor ve söz konusu ünlemin hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da benzer biçimdeki kullanımlarına dikkat çekiyor. Öte yandan şair Yorgo Seferis’in ‘Benim kaygım, en doğru, en kesin anlamı elde etmektir, benim için o ‘Ah’ yeter de artar bile; hiçbir zaman o ünlemi süslemeye kalkışmam’ cümlesini içeren bir metin de sergideki sanatçılara esin kaynağı oluyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal