Türkiye, Küresel İklim Grevi’ne hazır

Türkiye, Küresel İklim Grevi’ne hazır

Tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de de gerçekleştirilecek olan iklim grevi yarın başlayacak. İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle ve “Fridays for Future” (Gelecek için Cumalar) dayanışma ağının çağrısıyla başlayıp yedi gün sürecek eylemlere “Sıfır Gelecek Kampanyası” adı altında bir araya gelen çevre ve ekoloji örgütleri ile aktivistler katılacak.

İsveçli öğrenci ve çevre aktivisti Greta Thunberg’in geçen yıl İsveç Parlamentosu önünde “Geleceğimizi çalıyorsunuz” diye başlattığı her Cuma devam eden iklim için okulu bırakma eylemleri, kısa sürede Türkiye de dahil dünya genelinde geniş kitlelere yayılmıştı. Zamanla dünya çapında bir kitle hareketine dönüşen eylemler, beraberinde iki büyük küresel iklim grevi getirmişti. Bu grevlere farklı ülkelerden 2 milyonun üzerinde genç aktivist katılmıştı.

BM İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde 20-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Küresel İklim Grevi haftası boyunca 137 ülkede 4 bin 500’ün üzerinde eylem ve etkinlik yapılacak. ‘Karar alıcıları iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye’ çağıran iklim grevlerinin 15 tanesi Türkiye’de gerçekleşecek.

Küresel İklim Grevi’nin Türkiye programı şöyle:

İstanbul

20 Eylül’deki ilk buluşma saat 14.00’da  Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak. İklim aktivistlerinin grevine sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de destek verecek. Ardından 16.00’da çeşitli atölyelerin, standların, performans gösterilerinin ve konuşmaların yapılacağı etkinliklerle Yoğurtçu Parkı’nda buluşulacak. 17.30’dan itibaren ise müzik grupları sahne alacak.

İzmir

20 Eylül’de Gündoğdu Meydanı’nda öğrenciler, 15.00’ten itibaren iklim grevinde olacaklar. 17.00’de Alsancak İskele önünde bir araya gelen kitle basın açıklaması yapacak, 18.00’de İklim Yürüyüşü gerçekleştirecek. Kültürpark Sahne’deki konserler ve performans gösterileri ise 19.00’da başlayacak.

Bursa

Saat 14.00’te Nilüfer Kent Konseyi önünden Üç Fidan Parkı’na yapılacak Gelecek İçin İklim Yürüyüşü yapılacak. 14.30’da ‘İklim Krizi Forumu’ gerçekleştirilecek. Gün boyunca parkta gerçekleşecek etkinliklerde forumlar, konserler ve atölye çalışmalarının yanı sıra Bursa Çevre Platformu da kuruluşunu ilan edecek. Ayrıca iklim krizinin aciliyetine dikkat çekmek için Bursa Tabip Odası 14.00’da BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda “Gençlerin Yanındayız” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirecek.19.30’da Bursa Çevre Platformu’nun açıklamasının ardından 20.00’de belgesel gösterimi yapılacak.

Balıkesir

Ayvalık’tan genç iklim aktivistleri 17.00’de Ayvalık Öğretmen Evi önünde buluşup Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de Altınoluk Antandros Parkı’nda 14.00’te buluşarak iklim için taleplerini kamuoyuyla paylaşacak.

Muğla

Bodrum’da çevreciler, 13.30’da Kızılağaç Köyü’nde tohum toplarını doğaya bırakacak. 18.00’de  Bodrum Barış Meydanı’nda “Gelecek için Cumalar”ın çağrısıyla bir araya gelinecek.

Muğla Çevre Platformu ise Milas-Ören yolunda kömür madeni için kesilmek üzere işaretlenen orman alanında 16.00’da bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirecek, ormanda bir piknik düzenleyecek.

Diyarbakır

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği 20 Eylül’de 18.30’da Yenişehir’de Kooperatifler Mahallesi Trenyolu Sokak’ta bulunan dernek binası önünde buluşarak karbonsuz bir gelecek için Simya Koleji’ne bisiklet sürecek. Turun ardından Simya Koleji’nde 19.30’da film gösterimi yapılacak.

Ankara, Antalya, Eskişehir

Genç iklim aktivistleri saat 14.00’te Ankara Kuğulu Park’ta, 15.00’te de Eskişehir Espark AVM önünde bir araya gelecek. Alakır Nehri Kardeşliği de Antalya Çıralı’da saat 12.00’de yaşam savunucularını Çıralı Muhtarlığı önünde toplanmaya çağırıyor.

Çanakkale

Eylemler saat 13.00’te Kordon’daki Truva Atı önünde başlayacak.

Malatya

Eylemler Battalgazi’de saat 12.00’da başlayacak.

TED Okulları da grevde

“Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek” diyen TED okulları, 20 Eylül’de  ikinci kez iklim için greve çıkacağını duyurdu. Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 40 okul, 32 bin öğrencisiyle iklim için greve çıkacak.

Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşecek grevleri sosyal medyadan takip etmek için aşağıdaki hashtagler kullanılabilir. #20EylülİklimGrevi #BiliminArkasındaBirleş #iklimiçinbirleş #FridaysforFuture

Kültür Servisi, 20 Eylül Küresel #İklimGrevi’ne katılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal