Türkan Şoray: ‘Festival, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile savaşan kadınlara armağan’

Türkan Şoray: ‘Festival, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile savaşan kadınlara armağan’

23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında çevrimiçi düzenlenecek. 2-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin teması “Evde Kaldık” olarak belirlendi.

Uçan Süpürge Vakfı’nın 1996’den beri yerli ve yabancı kadın sinemacıları buluşturmayı amaçladığı festival, bu yıl “Doğa” temasıyla 7-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecekti.

Uçan Süpürge Vakfı Onursal Başkanı Türkan Şoray, festivale dair gerçekleştirilen basın toplantısında konuştu. Şoray şunları söyledi:

‘Bugünler dayanışmanın olduğun günler olacak’

“Kalbimiz sinemada olsa da biz evde olmak zorundayız. Onursal başkanlığını yapmaktan onur duyduğum festival bu 23’üncü kez karşınızda malum bu sıralarda evdeyiz. Bu yıl festival de buna uygun gerçekleşecek, keşke herkes evde kalabilseydi. Keşke herkes sosyal güvencelerle desteklenebilseydi ama bazılarımız çalışmak zorunda. Biz de onlar için, eve geldiklerinde harika bir film sunabiliriz onlara.

“Bu yıl festival evde kalma zorunluluğuyla online yapılacaksa da salgın günlerinin hayatımıza eklediği yeni temas biçimini en güzel şekilde kullanacak. Bu yıllar sadece salgının canımızı yaktığı günler değil, dayanışmanın da büyüğü günler olarak hatırlanacak.

“23 yıldır hayatımızı zenginleştiren Uçan Süpürge festivali bu dayanışmaya kendi rengini katacak. Zorunluluktan ortaya çıkan uzaktan festival fikri aslında güzel bir olanağa açıldı çünkü perde bu kez Ankara’da değil tüm Türkiye’de, tüm dünyada açılacak. Hepsi son bir yılda çekilmiş 1301 film arasından özenli bir seçki var. Bu festival bir kez daha toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle cesurca savaşan kadınlara ve dünyayı daha yaşanır bir yer kılmak için çalışan bütün emekçilere bir armağan.”

Şoray’ın ardından bir konuşma yapan vakfın kurucularından Sündüz Haşar, festivalin “Bu yıl temamız ‘doğa’ olarak seçtik. Ama yaşadığımız süreçten kaynaklı temamızı değiştirdik.  Bu doğa ile kurduğumuz ilişkiden kaynaklı ve doğadan çok bağımsız olmayan salgından kaynaklı evde kaldık diyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Festival aracılığıyla kadınlarla buluşuyoruz’

Festival ekibinden Nuray Türkmen  festivalin neden online yapıldığına dair şunları söyledi:

“Bütün dünya, hep birlikte olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Bu ilk değil, ama bu kez hep birlikte kaçıyor, kapanmaya, saklanmaya çalışıyoruz. Apokaliptik filmler, bize buna benzer senaryoları yıllardır gösterir, sinemanın yabancısı değil bu hâl, biz alışmakta zorlanıyoruz. Bu kapanma hali izole olmayı ve yalnızlaşma duygusunu da beraberinde getiriyor.

“Biliyorsunuz; sinema alanında kadın emeğini görünür kılmak, insanların hayatına sanatla, sinemayla dokunmak için Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ni 22 yıldır aralıksız olarak düzenliyoruz. Festival aracılığıyla; hikâyesi olan kadınları insanlarla, insanları da hikâyelerle buluşturuyoruz. Sanatçının derdi aktarmaksa bazen, bu günlerde aktarmak, anlatmak, dokunmak, hemhal olma isteğimiz daha fazla…”

23’üncü yıl ödülleri

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ekibinden Elip Topkaya ise 23’üncü yılın ödüllerini açıkladı:

“Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kadınları yarıştırmak için değil hakkı ve sinema üzerindeki emeği teslim etmek, kadınların sinema alanında görünürlüğünü artırmak için yıllardır verdiği Onur Ödülü, Bilge Olgaç Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü 23’üncü yılda açılış gecesinde sahiplerini bulacak.

“Genç Cadı Ödülü, son yıllarda başarılı oyunculuğuyla da dikkat çeken Cemre Ebüzziya’ya; Bilge Olgaç Ödülü ise bu yıl üç kadına gitti: Senarist, yapımcı, yönetmen Handan İpekçi, yapımcı Sevil Demirci ve yazar, yönetmen, senarist Işıl Özgentürk.

“23’üncü yılımızda Onur Ödülü ise bu yıl iki oyuncumuza gidiyor: Nebahat Çehre’ye ve sinema ve tiyatro oyuncusu, oyun yazarı, eğitmen ve yönetmen Şahika Tekand’a!”

Uçan Süpürge Ödülleri, festivalin açılış günü 7 Mayıs’ta festival özel canlı yayın programlarında ödül sahipleri ve izleyiciyle paylaşılacak.

Sınırsız, limitsiz ve biletsiz festival: 31 ülke 76 film

Festival ekibinden Dicle Kızılkan ise bu yılın filmlerini açıkladı:

“Coğrafi engellemenin olmadığı, biletsiz ve limitsiz 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında 7-14 Mayıs tarihleri arasında 76 film gösterimini çevrimiçi (online) yapacağız. Gösterim programını, izlenceyi pek çok farklı etkeni göz önüne alarak hazırladık. Festivalin bu yıl online yapılacak olması, resmi festival ismimizdeki ‘uluslararası’ tabirinin hakkını vermemize, salt 31 farklı ülkeden gösterdiğimiz 76 filmle değil, seyircilerimizin çeşitliliğiyle de farklı bir boyut getirecek. Dolayısıyla farklı saat dilimlerinden veya yaşam alışkanlıklarından olan seyircilerimiz için her filmi 24 saat içinde iki defa gösteriyoruz.

“Sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı işleyen filmlerin oluşturduğu festival programında filmler; ‘Pembesiz Mavisiz’, ‘Yersiz Yurtsuz’, ‘Arafta’, ‘Kabuğunu Kırmak’, ‘Olay Yeri: Aile’, ‘Evde Kalamayanlar’, ‘Erkekliğin İdeolojik Aygıtları’, ‘Sokakta’ ve ‘Evde’ bölüm adları altında seyirciyle buluşacak.”

Festival, Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesapları üzerinden online gerçekleşecek. Öte yandan festival programında sempozyum ve panel organizasyonları da yer alırken, cumartesi ve pazar günleri ise çocuklara ayrılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal