Türbanı yüzünden uçağa alınmadı… Şimdi havalimanını terk etmiyor

Türbanı yüzünden uçağa alınmadı… Şimdi havalimanını terk etmiyor

Wes Anderson filmlerinin kült oyuncusu, Amerikalı Sih tasarımcı Waris Ahluwalia, pazartesi sabahı türbanını çıkarmayı reddettiği için Meksiko’da uçağa alınmadığını iddia eden bir Instagram mesajı yayımladı. Sih inancı nedeniyle türban takan Ahluwalia, şimdi türbanını çıkarmayı da, havalimanını terk etmeyi de reddediyor.

Ahluwalia, uçak yolculuklarında görünüşünden ötürü tekrar tekrar aramalara alışık olduğunu söylüyor. Bu seyahatinde de iki kapsamlı taramadan geçtikten sonra uçağa binebileceğini düşünen tasarımcı güvenlik görevlileri tarafından durduruldu. Bir süre sonra Aeromexico havayolu görevlileri kendisine başka bir uçak için bilet almak zorunda olduğunu söyledi.

Dünyanın her yerindeki havalimanlarında türban takan yolcular için benzer bir politika uygulanıyor; ikinci kez taramadan geçirmek. Bu noktadan sonra güvenlik görevlileri yolcunun türbanını çıkarmasını isteyebilir ancak yolcu bunu reddetse dahi yolculuğuna devam etmek zorunda. Amerikalı Sih Koalisyonu, Sih inancındaki yolcuların bu sorunla sık sık karşılaştığını ifade ediyor.

Olayın basında yer bulması üzerine, Aeromexico Ahluwalia’nın türbanını çıkarmasını istemekten vazgeçti ve yeni bir uçak bileti vermeyi önerdi ancak tasarımcı bu teklifi kabul etmiyor.

“Bu noktadan sonra, olayın benim rahatımla ya da öğle yemeğine eve yetişmemle bir alakası olmadığını fark ettim. Fark ettim ki eğer buradan gidersem bir başkası benim yaşadıklarımı yaşayacak. Bu benim yapabileceğim bir tercih gibi gelmiyor. Uçağa binebileceğimi sanmıyorum.”

Ahluwalia ve Sih Koalisyonu, tasarımcının havalimanını terk etmesi için şartlar belirlediler: Aeromexico’nun kamu önünde özür dilemesi; havalimanı güvenliğinin Sih konusuyla ve dini sebeplerle başörtüsü takan yolcularla ilgili eğitilmesi.

Ahluwalia havalimanındaki direnişini sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal