Tunceli’de tarihi mezar taşları onarılıyor

Tunceli’de tarihi mezar taşları onarılıyor

Türkiye’de at, koç, koyun biçimli mezar taşlarının yoğun rastlandığı Tunceli’de devrilen tarihi mezar taşları yeniden ayağa kaldırıldı. 13 tarihi mezar taşının tescil işlemlerine başlanırken, bölgenin sit alanı ilan edilmesi için de başvuruda bulunulacağı belirtildi.

Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Buzlupınar köyünde bulunan 9 at biçimli, 3 sanduka formu ve bir de pehle tipi tarihi mezar, çevresel etkenlerden ötürü devrildi.

İHA’dan aktarılan haberlere göre, köylülerin durumu haber vermesi üzerine Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ın talimatıyla Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Tunceli Müzesi ekiplerine talimat verdi.

Bölgeye giden müze müdürü Kenan Öncel, uzman arkeolog Özgür Şahin, köylülerle işbirliği halinde devrilen mezar taşlarını yeniden ayağa kaldırdı.

18. yüzyıl başlarında yapıldığı belirtilen mezarların tescil çalışmalarına başlanırken, insan ve doğal etkenlere karşı korunması amacıyla bulunduğu bölgede tedbirler alınacağı belirtildi.

Kentin tarihinin önemli kültür halkalarından biri olan mezar taşlarının tescil işlemi için de çalışma başlatıldığı kaydedildi.

Mezar taşlarının geçtiğimiz günlerde yere düştüğünü anımsatan köy sakinlerinden Ali Emir, “Yeniden ayağa kaldırıldığı için teşekkür ediyoruz. Benim çocukluğum burada geçti. Bunlar atalarımızın mezarlıkları. Geçmişe sahip çıkarak bunları gelecek nesillere aktarmak gerekiyor. Mezar taşlarına sahip çıkılması bizleri mutlu etti” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal