TRT’den ‘Diriliş Ertuğrul’ haberlerine tazminat davası

TRT’den ‘Diriliş Ertuğrul’ haberlerine tazminat davası

TRT, “Diriliş Ertuğrul” dizisinin setinde çocuk oyunculara şiddet uygulandığı yönündeki haberlere 20 bin liralık tazminat davası açtı.

Sabah’tan Dilek Yaman’ın haberine göre, TRT’de yayımlanan “Diriliş Ertuğrul” isimli dizi hakkında, geçtiğimiz günlerde ‘Çocuk oyuncuya şiddet’ başlığıyla haberler yayımlanmıştı. TRT, haberi yapan kuruluştan 20 bin lira tazminat istiyor.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ekranlarında yayımlanan “Diriliş Ertuğrul” dizisi ile alakalı bazı yayın kuruluşlarında haberler yapıldı. Haberlerde çocuk oyuncuların 12- 13 saat çalıştırıldığı ve sette pedagog bulunmadığı iddiası yer aldı.

İddialar sonrası TRT, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak yapılan haberlerle ilgili manevi tazminat davası açtı. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde şunlar kaydedildi:

“TRT dizinin çekimleri için bir yapım şirketi ile anlaşmış olup yapımcı firma ile arasındaki sözleşmeye istinaden tüm yükümlülüklerinin yerine getirmektedir. Haberde geçen iddiaların tümü asılsız olup davalıların tek amacı müvekkil kurumun kanalında yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisini karalamak ve bu vasıtayla müvekkil kurumu yıpratmaktır. Daha önce de TRT Çocuk kanalında yayınlanan ‘Maysa ve Bulut’ isimli çizgi film üzerinden müvekkil kurum karalanmaya çalışılmıştır. Davaya konu haber içeriğinin kamuoyunu yanlış yönlendirecek ifadelerle ve müvekkil kurumun itibarını zedeleyecek şekilde asılsız olarak düzenlendiği açıktır. Müvekkilin kişilik haklarına yapılan bu saldırının müvekkilin saygınlığına ve yılların getirmiş olduğu köklü duruşuna verdiği objektif zararların giderilmesi için toplam yirmi bin lira manevi tazminatın davalılardan alınarak müvekkile ödenmesini talep ederiz.”

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal