Trans kadın Asya’yla dayanışma semineri: ‘Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller’

Trans kadın Asya’yla dayanışma semineri: ‘Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller’

İstanbul Beyoğlu’nda kezzaplı saldırıya uğrayan ve bir gözünde görme kaybı olan Suriyeli mülteci trans kadın Asya’nın devam eden tedavisinin masraflarına destek olmak için GZone tarafından “Türkiye Sinemasında Kuir Temsiller” başlıklı bir seminer düzenlenecek.

Mekân sosyolojisi, sinema sosyolojisi, kuir mekân, kuir sinema ve bellek alanlarındaki çalışmalarına OTTO SUHR Institute of The Free University of Berlin’nde devam eden Azmi Recep Özdaş’ın vereceği seminer 11 Nisan Pazar günü saat 15.00’te Zoom üzerinden gerçekleştirilecek.

Üç saatlik tek oturumda gerçekleşecek seminerden önce, katılımcıların, 1992 yapımı “Dönersen Islık Çal”, 1994 yapımı “Gece, Melek ve Bizim Çocuklar”, 1997 yapımı “Hamam”  ve 1999 yapımı “Lola+Billidikid” filmlerini izlenmesi bekleniyor.

Seminerde, 90’lı yıllarda çekilmiş bazı yerli filmlere bakarak, filmografik öğeler aracılığıyla o dönemin Türkiye’sinin sosyopolitik atmosferine odaklanılacak. Hikâyelerin geçtiği kuir mekânlar ve kuir zamanlar üzerinden Türkiye sinemasındaki kuir temsilleri anlamaya çalışıp keskin cevaplar aramaktan ziyade, bu filmlere belli hatları olan sorular ekseninde yaklaşılacak. Sorulardan bazıları şöyle: “Kuir film nedir?”, “Kuir film neye denir?”, “Bir filmi yöntemiyle mi (montaj-anlatım), biçimiyle mi (renk-doku-yüzey) yoksa içeriğiyle mi kuir okuruz?”, “Kuir okuma ne işe yarar, bize ne yapar?”, “Hikâye mi, karakterler mi kuir imkânlar sunar ?”, “Yoksa sinemadan bize kalan ve geleceği arayan ihtimaller midir bu kuir anlam?”

Seminere katılım ücreti kişi başı 50 TL. Katılmak isteyenlerin kayit@gzone.com.tr adresine e-posta göndermesi yeterli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal