Toplumsal cinsiyet – sanat ilişkisi sempozyumda tartışılacak

Toplumsal cinsiyet – sanat ilişkisi sempozyumda tartışılacak

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, 6-7-8 Kasım tarihlerinde “Uluslararası Toplumsal Cinsiyet ve Estetik: Sanat, Film ve Edebiyat” başlıklı bir sempozyum düzenleyecek.

Sempozyumun hedefi, toplumsal cinsiyetin sanat ve edebiyat teorilerini, tarihini, yaratım ve alımlama süreçlerini nasıl etkilediğini araştırmak, sanat ile edebiyatın toplumsal cinsiyet ve cinsellik tanımları ile deneyimleri üzerindeki biçimlendirici ve dönüştürücü etkilerini incelemek olarak belirlendi.

Karaköy Minerva Palas’ta gerçekleşecek sempozyumun açılış konuşmasını Banu Karaca  yapacak. Karaca “Savaş, Toplumsal Cinsiyet ve Görsel Okur Yazarlık” başlıklı sunumuyla sempozyuma katılacak.

Türkiye’den ve yurtdışından alanında uzman akademisyenler ve sanatçıların katılacağı sempozyumun kapanış konuşmasını ise Feride Çiçekoğlu yapacak.

Sempozyum boyunca; “Feminist Bilginin Felsefesi”, “Toplumsal Cinsiyet ve Ulusların Kurgu Edebiyatı”, “Edebiyatta Erillik”, “Sınıf ve Tür Ekseninde Toplumsal Cinsiyet ve Cinsellik” “Arzunun Estetiği”, “Edebiyatta Kadın Sesleri” ve “Toplumsal Cinsiyeti Yeniden Üretmek” başlıklı paneller düzenlenecek. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal