Tokyo’dan Hakkâri’ye dengbêjlik için geldiler

Tokyo’dan Hakkâri’ye dengbêjlik için geldiler

Japonya Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi Natsuki Nakajima, Kürt kültürünün sözlü edebiyatı olarak bilinen “dengbêjlik” sanatını yüksek lisans tezi olarak seçti. Nakajima, dengbêjlik sanatı üzerine araştırmalar yapmak için Hakkâri ve Van’ı ziyaret etti.

İHA‘dan aktarılan haberlere göre, Japonya Tokyo Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzik Bölümü son sınıf öğrencisi Natsuki Nakajima (26), yüksek lisans tezi için annesi yazar Yukari Nakajima ve tercümanları yazar Kayoko İsobe ile birlikte Hakkâri ve Van’a gelerek Kürt geleneğinin sözlü edebiyatı olarak bilinen dengbêjlik sanatı üzerine araştırmalar yaptı. Anne ve babası müzisyen olan ve bu yüzden çocuk yaşta müziğe merak saran Nakajima, müzik enstrümanları arasında piyano çalıyor.

Hakkârili dengbêj, tarihçi ve yazar Abdulkadir Kızılkaya, araştırmacı yazar Yaşar Kaplan, Rengi Hakkâri Sanat Topluluğu dengbêjlerinden Münir Beyter ve Van’da ikâmet eden dengbêj İsmail Seyranoğlu’ndan dengbêjlik hakkında temel bilgiler alan Natsuki Nakajima, geçen yıl İstanbul’da çeşitli müzikler üzerine yaptığı araştırmalar sonucu Kürt müziğine hayran kaldığını ve bu yüzden yüksek lisans tezi için dengbêjliği seçtiğini ifade etti. Japonya Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesi müzik bölümünde öğrenci olduğunu belirten Nakajima, tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Geçen sene ilk defa Türkiye’ye geldim. Çeşitli müzikler üzerinde araştırmalar yaptım. Tabii özellikle dengbêjlerden etkilendim. Bu nedenle Hakkâri’ye geldim. Bir sürü insandan yardım aldım. Çok etkilendim ve çok teşekkür ederim” dedi.

Hakkâri’ye en son 20 yıl önce geldiğini anımsatan anne Yukari Nakajima ise, dördüncü ziyaretini kızının dengbêjlik üzerine olan yüksek lisansı tezi için eşlik ettiğini söyledi. Nakajima, “Kızımla birlikte Hakkâri’ye dördüncü ziyaretimi gerçekleştirdim. 20 yıl önce yine buraya gelmiştim. Şehir çok değişmiş. Ama insanların misafirperverliği hiç değişmemiş. Burada dengbêjlerle bir araya geldik. Köylere ve yaylaya gittik. Çok güzel vakit geçirdik. Herkes çok iyi davrandı bize. Tüm Hakkârililere teşekkür ediyorum” dedi.

Japon aile üç günlük araştırmalarının ardından tarihi meydan medresesini de ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal