Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi: ‘Tiyatroların bu ortamda normalleşmesi zor’

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi: ‘Tiyatroların bu ortamda normalleşmesi zor’

Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren 427 tiyatronun bir araya gelmesiyle oluşan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatif, 1 Temmuz’da tiyatro salonlarının açılmasının mümkün olmadığını belirterek, taleplerini sıraladı.

Tiyatroların, normalleşme süreci kapsamında 1 Temmuz’dan itibaren kapılarını açabileceği açıklanmıştı. Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi ise bu tarihte perde açmalarının mümkün olmadığını belirten bir açıklama yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar ve tüm yerel yönetimlerden çözüm bekleyen tiyatrocuların açıklamasında “Bu talep ve beklentiler, tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşullarını sağlamaya yöneliktir ve vatandaşlık hakkıdır” denildi. Açıklama metni şöyle:

“Türkiye’nin dört bir yanından 427 tiyatronun katılımıyla oluşan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, özel ve bağımsız tiyatroların ortak sorunlarına çözüm aramak üzere başta T.C Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklar ve tüm yerel yönetimlere ilettiği taleplere ivedilikle çözüm bekliyor.

‘Somut bir destek henüz yapılmadı’

“Ödenekli tiyatrolar dışında kalan tiyatrolar, yaz sezonu başlamak üzereyken ve tiyatrolara yapılacak somut bir destekten henüz söz edilmezken normalleşme planı çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle tiyatro salonlarının açılacağının ilan edilmesinin, aşağıdaki gerekçelerle mümkün olmayacağını belirtiyor:

– “Tiyatro salonlarında toplum sağlığı açısından salgın riskini bertaraf edecek ne gibi düzenlemeler yapılması gerektiğine ilişkin bir genelge henüz yayınlanmadı.

– “Salonların hijyen şartlarına uygunluğunu tesis etmek ve her gösterimden sonra salonun dezenfekte edilmesini sağlamak üzere bir hijyen destek paketi açıklanmadı.

‘Sağlık güvence paketi sunulmadı’

– “Tiyatro emekçilerinin Covid-19 testine tabii tutulması, test sonuçlarına göre çalışmaya başlamalarına yönelik bir sağlık güvence paketi sunulmadı.

– “2021 Ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiralarının devlet tarafından karşılanmasına veya bir destek verilmesine yönelik bir çalışma yapılmadı.

– “KDV, gelir vergisi, stopaj gibi vergilerden muaf tutulması, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılması gündeme gelmedi.

– “Elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulması ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmadı.

‘Asgari ihtiyaç yardımı karşılanmadı’

– “Kamusal tiyatrolarda çalışanların maaş ve SGK primlerinin 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmesi, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılması üzerine çalışılmadı.

– “Pandemi sürecinde işsiz kalan tiyatro emekçilerinin asgari ihtiyaç yardımı (Avrupa ilkelerine benzer bir şekilde) talepleri karşılanmadı.

“Bu talep ve beklentiler, tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşullarını sağlamaya yöneliktir ve vatandaşlık hakkıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal