Tiyatroculardan Boğaziçi direnişine destek: ‘Bu kez onlar sahnede ve biz onları alkışlıyoruz’

Tiyatroculardan Boğaziçi direnişine destek: ‘Bu kez onlar sahnede ve biz onları alkışlıyoruz’

Öğrencilerin ve akademisyenlerin Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektöre karşı mücadelesine destek veren 262 tiyatrocu, “Mücadele eden öğrencilerin ve akademisyenlerin yanındayız. Bu kez onlar sahnede, direnişin sahnesinde ve biz onları alkışlıyoruz” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı protestolara, sanatçılardan oyun yazarlarına 262 tiyatrocudan destek geldi.

Ayşenil Şamlıoğlu, Genco Erkal, Füsun Demirel, Ezel Akay, Ebru Nihan Celkan, Tilbe Saran ve Selçuk Yöntem’in de imzacısı olduğu “Tiyatro Sahnesinden Direnişin Sahnesine Selam” başlıklı bildiride; kayyım rektöre karşı eylemlerin polis tarafından bastırılması, üniversitenin kapsına kelepçe vurulması, öğrencilerin terörist ilan edilerek tutuklanması, akademisyenlerin itibarsızlaştırılması ve LGBTİ+’ların aşağılanmasına tepki gösterildi.

“Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” notu düşülen bildiri şöyle:

“Biz aşağıda imzası olan tiyatrocular,

Üniversitenin bilim, düşünce ve sanat üreterek topluma katkı sağlayacağına inanıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi, sahip olduğu değerler ve demokrasi kültürü sayesinde ülkemizin kültürel ve bilimsel birikimine son derece değerli katkılar sunmuş bir kurumdur. Bu atmosfer sayesinde Boğaziçi Üniversitesi’nde birçok tiyatrocu, sinemacı, müzisyen ve edebiyatçı yetişmiştir.

Bu süreçte öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazlarının, başlattıkları eylemlerin en doğal hakları olduğunu düşünüyoruz.

Öğrencilerin ve akademisyenlerin eylemlerinin polisiye yöntemlerle bastırılmaya çalışılması, üniversitenin kapısına kelepçe vurulması, öğrencilerin gece yarısı operasyonlarıyla derdest edilip tutuklanması ve sorumsuzca terörist ilan edilmesi, değerli akademisyenlerimizin itibarsızlaştırılmaya çalışılması, LGBTİ+’ların olmadık hakaretler ile aşağılanması kabul edilemez uygulamalardır.

Mücadele eden öğrencilerin ve akademisyenlerin yanındayız.

Bu kez onlar sahnede, direnişin sahnesinde ve biz onları alkışlıyoruz.”

İmzacılar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal