Tiyatro sanatçısı Ersan Uysal hayatını kaybetti

Tiyatro sanatçısı Ersan Uysal hayatını kaybetti

Tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal 83 yaşında hayata veda etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Şehir Tiyatrolarında uzun yıllar görev yapan sanatçı Ersan Uysal’ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Şehir Tiyatrolarından yayımlanan mesajda “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Değerli Sanatçısı, tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Ersan Uysal’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu’na başsağlığı dileriz” denildi.

Ersan Uysal bugün saat 15.00’te Topkapı Çamlık Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlanacak.

Ersan Uysal hakkında:

1937 yılında Isparta’da doğdu.

Profesyonel tiyatro yaşamına 1961 yılında Oraloğlu Tiyatrosu’nda başladı. 1961-62 sezonunda Muhsin Ertuğrul tarafından Şehir Tiyatrolarına alındı. 1967 yılında rejisör oldu.

Turan Oflazoğlu’nun yazdığı “Allah’ın Dediği Olur” sahneye taşıdığı ilk oyun oldu. Şehir Tiyatrolarında “Derya Gülü”, “Coriolanus”, “Ayrangeven”, “Hamlet”, “Canavar Sofrası”, “Hüzünlü Bir Komedi”, “Bakkhalar”, “Zenciler”, “Dayan Bahriyeli”, “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ve “Koca Sinan”ın da aralarında bulunduğu 80’e yakın oyunda rol aldı.

Radyo tiyatrosunun yanı sıra seslendirme çalışmaları da yaptı. “Yoksul”, “Tatar Ramazan Sürgünde”, “Kuruluş/Osmancık”, “Çalıkuşu”, “Banker Bilo” gibi pek çok filmde Erol Özkök, Kazım Kartal, Eşref Kolçak ve Reha Yurdakul’un da aralarında olduğu oyuncuları seslendirdi.

2000 yılında Şehir Tiyatrolarından emekli oldu.

En son 2015 yılında Tatavla Tiyatro’nun “Cadı Kazanı” oyununda rol aldı.

Ersan Uysal, kendisi gibi Şehir Tiyatroları oyuncusu olan Celile Toyon ile evliydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal