Tiyatro sanatçılarından dayanışma kampanyası: Dayanışmanın 100’ü Şiir

Tiyatro sanatçılarından dayanışma kampanyası: Dayanışmanın 100’ü Şiir

Tiyatro sanatçıları, koronavirüs salgını nedeniyle meslek hayatı durmuş olan tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini kolaylaştırmak ve Türkiye’de bağımsız tiyatroyu desteklemek amacıyla Dayanışmanın 100’ü Şiir adlı dayanışma platformunu hayata geçirdi. Platformdan yapılan çağrıda “İnsan ‘dayanışmayla’ yaşar” denildi.

Ali Düşenkalkar, Bahar Çuhadar, Çağlar Çorumlu, E. Feza Soysal, Mehmet Sarıca ve Tilbe Saran’ın öncülüğünde kurulan platformda Haldun Dormen, Metin Akpınar, Genco Erkal, Zeliha Berksoy, Demet Akbağ, Halil Ergün, Işıl Yücesoy, Yasemin Yalçın, Serra Yılmaz, Selçuk Yöntem, Erdal Beşikçioğlu, Fırat Tanış ve Levent Üzümcü’nün de aralarında bulunduğu onlarca sanatçı, tiyatro emekçilerine destek sağlamak için şiir okudu.

Bertolt Brecht’in “İnsan ne ile yaşar?” sorusundan hareketle, “İnsan ‘dayanışmayla’ yaşar” diyebilmek için hayata geçirilen platformun kuruluş amacı “Türkiye’de, hem nitelik hem de nicelik olarak son senelerde hız kazanan bağımsız tiyatro hareketinin bu krizden en az yarayı alarak çıkması için elimizden ne gelebileceğini düşünen bir grup olarak bir araya geldik” sözleriyle açıklandı. Platformdan yapılan çağrıda şöyle denildi:

“İnsan ‘dayanışmayla’ yaşar

“İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde aklımıza düştü: ‘İnsan ne ile yaşar?’ Brecht’in ironik sorusuna bugünlerin katı gerçekliğinden bir yanıt verebilmek için sıvadık kolları; ‘İnsan dayanışmayla yaşar’ diyebilmek için…

“Sadece tiyatrodan kazandıklarını yine tiyatroya yatırarak var olan özel tiyatrolar Covid-19 salgınıyla birlikte eşi görülmemiş bir krizin içinde. Tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine çoğu temsil başına yevmiye usulü çalışan 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kaldı. 200’e yakın tiyatro topluluğu, en iyi ihtimalle ekime kadar gelir elde edemeyecekleri bir sürece girdiler.

“Tiyatromuz tüm ekonomik, politik, toplumsal zorluklara inat; oyunlarıyla bize umudu, itiraz etmeyi, gülmeyi, sormayı, hatırlamayı, durup düşünmeyi, hayal kurmayı anımsatıyor. İnsanın bedeniyle, aklı ve hayal gücüyle yapabileceklerinin sınırı olmadığını, dişlerini tırnaklarına takarak gösteriyorlar. Şimdi mekânları kapalı, seyircilerinden uzaklar… Yarın, tekrar buluşabilmek için bugün tiyatro emekçilerine “yanınızdayız” demek istiyoruz. Çünkü tam da şu felaket günlerinde fark ettiğimiz gibi sanatın olmadığı bir dünyada çıldırırdık…

“Bizi Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu’nda buluşturan duygu ve düşünceler bunlar oldu. Çorbada tuzumuz olsun istedik. Tiyatro emekçileri ve aileleri ile bin bir zorlukla kurdukları mekânları için bir dayanışma ağı yarattık. Şair ve yayıncı dostlarımız şiirlerini, tiyatro ve sinema dünyasının usta isimleri ‘seslerini’ verdi. Ortaya bu projeye özel 101 şiir videosu çıktı.

“Web sayfamızdaki ‘Destek ol’ butonunu tıklayarak, kampanyaya katkıda bulunabilirsiniz. Bize başvuruda bulunacak tiyatro emekçilerine, toplanan meblağdan haftalık ihtiyaç kartı temin edilecek.

“Tiyatromuz dirensin, yaşasın diye şimdi sıra sizde… Destek olun, tiyatro emekçilerinin yanında durun… Çünkü insan dayanışmayla yaşar…”

Dayanışmanın 100’ü Şiir platformuna şuradan ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal