Tiyatro örgütleri: ‘Bu yasak Kürtçeye vurulmuş bir darbedir’

Tiyatro örgütleri: ‘Bu yasak Kürtçeye vurulmuş bir darbedir’

Teatra Jîyana Nû tarafından sahnelenecek Kürtçe “Bêrû” (Yüzsüz) oyunun yasaklanmasına tiyatro örgütlerinden tepki geldi. Açıklamada “Bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek olan oyun, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasaklandı. İBB Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde sahnelenmesi planlanan ilk Kürtçe oyunun yasaklanmasına meslek birliklerinden tepki geldi.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, Oyuncular Sendikası ve Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun aralarında olduğu meslek birlikleri ortak bir açıklama yayımladı. İBB Şehir Tiyatroları’nın “Tiyatrolara Destek Projesi” kapsamında sahnelenecek oyunlarının “kamu güvenliği” gerekçesi ile kaymakamlık tarafından, oyuna birkaç saat kala yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Nobel ödüllü yazar Dario Fo’nun ‘Klakson, Borazanlar ve Bırtlar’ adlı oyunun Kürtçe uyarlaması olan ve daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan ‘Bêrû’nun yasaklanması kabul edilemez” denildi.

“Klakson, Borazanlar ve Bırtlar’ oyunu, devletin kendi içindeki çelişkilerini irdelerken ekonomik gücün politik güçten daha etkin ve onun üstünde olduğunu vurgulayan mizahi bir oyundur. Bu yasaklama bu yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin anlaşılmadığının ifade ve sanatın üstünde uyarıcı gücünden korkulduğunun yansımasıdır” denilen açıklamada oyunun, Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde gösterilen ilk Kürtçe oyun olma özelliği taşıdığı ve kültür insanları tarafından son derece demokratik bir adım olarak görüldüğüne vurgu yapıldı. Açıklamanın devamı şöyle:

“Bu anti-demokratik tavır sanatçıların ifade özgürlüğü ve kadim dillerden Kürtçenin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Bu yasaklamayla İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir. Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz. Teatra Jiyana Nû yalnız değildir.”

https://twitter.com/tiyatro_yasasin/status/1316100067225407489

‘Türkçe olmayan başka bir dilde oynansaydı da yasaklanacak mıydı?’

Öte yandan Oyuncular Sendikası, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde  “Bêrû” oyunun yasaklanmasına dair Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’na #tiyatroengellenemez etiketiyle şu soruları yöneltti:

1- “İtalyan yazar Dario Fo’nun yazdığı ve bugüne kadar ödenekli tiyatrolar da dahil birçok tiyatro tarafından sahnelenmiş olan bu oyunun Teatra Jiyana Nu tarafından sahnelenmesinin ‘genel kamu düzenini bozacağı’ kanısına nereden varılmıştır?

2- “13 Ekim tarihinde İBB Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde yapılacak gösterimin yasaklanmasının somut sebebi nedir?

3- “Bu oyun ‘Kürtçe’ dilinde oynandığı için mi yasaklanmıştır? Kürtçe ülkemizde yasaklı bir dil midir?

4- “Aynı oyun herhangi bir festival kapsamında yabancı bir grup tarafından Türkçe olmayan bir dilde oynansaydı yine yasaklanacak mıydı?

5- “Pandemi sürecinde zor durumda olan tiyatrolarla dayanışma göstererek sahnelerini açan İBBŞT’nin sahnelerinde diğer oyunlar oynanabilirken bu oyunun ‘kamu düzenini tehdit edeceği’ kanaatine hangi gerekçeyle varılmıştır?”

İçişleri Bakanlığı: ‘Örgüt propagandası’

İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla oyunun yasaklanmasını savunarak, “Yeni bir yalan ve provokasyon daha. Kürtçe tiyatro elbette ki serbesttir. Ancak, PKK terör örgütünün propagandasını içeren tiyatro Kürtçe de olsa, Türkçe de olsa, Arapça da olsa müsaade edilmez. Buna izin verenlerle ilgili de gerekli yasal işlemler başlatılmıştır” dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından, “Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız ‘BERU’ tiyatro oyununu Kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmıştır” yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal