Tiyatro Kooperatifi’nden Bakanlığa sorular ve talepler

Tiyatro Kooperatifi’nden Bakanlığa sorular ve talepler

Tiyatro Kooperatifi, pademi döneminde özel tiyatrolara destek paketi açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yeni sorularını ve taaleplerini iletti. Kooperatif, belirlenen tiyatroların hangi kriterlere göre seçildiği, her bir tiyatroya ne kadar bütçe verileceği gibi sorulara yanıt ararken, destek için “vergi veya SGK borcu olmaması” şartının kaldırılmasını istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 199 profesyonel, 75 çocuk oyunu ve 54 geleneksel olmak üzere 328 özel tiyatronun projesine 12 milyon lira dağıtacağını duyurmuştu. Kararın ardından Tiyatro Kooperatifi’nden yeni bir açıklama geldi. Kooperatifin Bakanlığa yönelttiği sorular ve talepler şöyle:

– “Desteklenen oyunların seçiminde kullanılan kriterler nelerdir?

– Desteklenen oyunların seçiminde kullanılan kriterlere uyumluluğu değerlendiren kurulda görev alan kişi veya kurumlar kimlerdir?

– Başvurusu olumlu sonuçlanan her bir tiyatroya ayrılan bütçe nedir, bütçenin aktarımı ne zaman yapılacaktır?

Destek başvurusu olumlu sonuçlanmayan tiyatrolar, seçim kriterleri kapsamında başvurunun olumsuz sonuçlanma nedenini öğrenmek istemektedir. Hem şeffaflık prensibi hem de bir sonraki destekten yararlanabilmek, desteğin kriterlerine uyumlanmak ve gereken iyileştirmenin yapabilmesi için, başvurusu olumsuz sonuçlanan tüm tiyatrolara seçim kriterleri kapsamında bilgi vermenizi rica ederiz.

Türkiye çapında tüm özel tiyatrolarla aynı sorunları yaşadığımız gerçeğinden yola çıkarak; 60 özel tiyatronun dâhil olduğu ve bir örneklem olarak değerlendirilebilecek Kooperatif özelinde, ortaklarımızın yüzde 43’ü desteğe başvurmuştur. Başvuruda bulunmayan ortaklarımızın yüzde 50’si ‘vergi veya SGK borcu olmaması’ şartının aranması sebebiyle desteğe başvuramamıştır. Eğer başvuru kriterlerinde ‘vergi veya SGK borcu olmaması’ ve bu dönemde bir maliyet kalemi olan ‘İTO kaydı şartı’ bulunmasaydı, başvuruda bulunan tiyatroların oranı yüzde 72 olabilecekti.

Değerlendirmenin objektif kriterlere göre yapılması, sonuçların şeffaf bir şekilde açıklanması gerekmektedir. Bu kapsamda ivedilikle çözümlenmesi gereken konular aşağıdaki gibidir;

– Desteğin eski oyunlara verilmesinin adaletsiz oluşu,

– Oyun ismini ve/veya başvurucu şirketi değiştirerek aynı oyunların tekrar destekten yararlanması,

– Farklı şirketlerle yapılan başvurular sayesinde aynı tiyatronun birden çok oyunla destek alması,

– Her başvurusu olumsuz sonuçlanan tiyatroların yanında her yıl kesintisiz bir şekilde destekten yararlanan tiyatroların olması,

– Desteğin kapsayıcı olmaması,

– Sanatsal kriterlerinin muğlak olması.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal