Tina Turner: ‘Yıllarca her türlü şiddete uğradım’

Tina Turner: ‘Yıllarca her türlü şiddete uğradım’

Sanatçı Tina Turner, yıllarca eski eşi gitarist Ike Tuner’ın fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddetine uğradığını açıkladı. Efsanevi şarkıcı, Ike’nin yaşattığı şiddet nedeniyle bir konser öncesi 50 hap içerek intihara kalkıştığını söyledi.

ABD’li ses sanatçısı Tina Turner (81), hayranlarına veda niteliğinde olan ve 60 yıllık kariyerini yansıtan HBO yapımı “Tina” belgeselinde taciz ve ayrımcılığa karşı mücadelesini anlattı. Şarkıcının çocukluğunda tarlalarda pamuk toplayan ailesiyle yaşadığı yoksulluğu, eski eşi gitarist Ike Turner’ın kendisine yıllarca uyguladığı şiddeti ve dünyanın en iyi kadın rock yıldızı olarak geçirdiği yalnız yıllarını anlattığı belgesel 27 Mart’ta yayımlanacak. Belgeselde, 1980’lerin başında Tina Turner’ı plak şirketinden atan yöneticinin kullandığı ırkçı ve kadın düşmanı hakaretlerle ilgili şok edici bir röportaj da yer alıyor.

Tina Turner belgeselde, kendisini keşfeden, 60’lar ve 70’lerde tanınır hale gelmesini sağlayan eski eşi, gitarist Ike Turner’ın 1978’deki boşanmalarına kadar fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddetine maruz kaldığını söyledi.

‘Hiçbir zaman atlatamadım’

Bugün bile Ike Turner’ın kendisini dövdüğü anları bir lanet gibi zaman zaman hatırladığını ve travmasını hiçbir zaman atlatamadığını belirten Turner, “1962 ile 1978 yılları arasında evli kaldığım Ike’nin uyguladığı şiddet nedeniyle gözlerimin morarması, kemiklerimin kırılması ve psikolojik işkence hayatımın bir parçasıydı. Uğradığım şiddet yüzünden 1968’de bir konserden önce sahne arkasında 50 uyku hapı alarak intihara kalkıştım, son anda kurtarıldım.” Turner, kendisini aldatan, döven, parasız bırakan, arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermeyen, hep kontrol altında tutan Ike Turner kâbusuna karşı depresyondan kurtulmak için Budizm’e sığındığını söyledi.

Tina Turner, 1978’de Ike Turner ile evliliğini noktalamasının ardından 1984’de albümü “Private Dancer”ın yayımlanmasıyla çok büyük bir başarı elde ettiğini hatırlattı. Grammy ödülü kazanan, kapalı gişe turlara çıkan Turner, 1986’da ‘hayatının aşkı’ olarak nitelendirdiği Alman plak yöneticisi Erwin Bach ile ilişkisiyle farklı bir döneme girdiğini söyledi.

‘Kariyerime baktığımda gurur duyuyorum’

Ünlü sanatçı hayatının en mutlu günlerinin başladığı 2013’te Bach ile evlendikten sadece birkaç hafta sonra felç geçirdi. 2016’da bağırsak kanseri teşhisi konulan Tina Turner, eşi Bach’tan nakledilen böbrekle hayata tutundu. 2018’de oğlu Craig’in intihar etmesiyle yıkılan sanatçı, yaşadıkları ve sağlık sorunlarıyla mücadelesi nedeniyle eşi Bach’ın kendisini ‘savaştan çıkan askere’ benzettiğini belirtti. Siyah, orta yaşlı bir kadın olarak stadyumu dolduran bir seks ve müzik ikonu hâline gelmesi için pek çok engeli aştığını belirten Tina Turner, 2008’deki turnesiyle emekli olmasının ardından kariyerine baktığında gurur duyduğunu söyledi.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal