TIME dergisi üç kapağını NFT olarak mezata çıkardı

TIME dergisi üç kapağını NFT olarak mezata çıkardı

Dünyanın en prestijli dergilerinden TIME, dijital ortamda oluşturduğu üç kapağını NFT olarak sertifikalayarak mezata çıkardı.

Son dönemde hızla yükselen bir dijital satış yöntemi olan NFT’ye geleneksel medya da katıldı. ABD merkezli haftalık haber dergisi TIME, dijital ortamda şifreleyerek oluşturduğu üç özel dergi kapağını NFT olarak sertifikalayarak mezata çıkardı. Dergi, aynı zamanda 30 günlük aboneliklerinde kripto para kabul edileceğini de duyurdu. Bununla birlikte, uzmanlar NFT’nin medyanın alternatif gelir modelerinden biri olabileceğini düşünüyor.

TIME dergisi, 8 Nisan 1966 yılında çıkardığı “Is God Dead?” adlı ikonik kapağını ve ondan esinlenerek oluşturduğu iki kapağı da online müzayedeye çıkardı. Diğer kapaklarda ise ise şu sorular yer alıyor: “Is Truth Dead? (Gerçek öldü mü?), “Is Fiat Dead?”( Fiat öldü mü?)

Minimum fiyat yaklaşık 130 bin TL

Müzayedenin 24 Mart Çarşamba günü 20.00’ye kadar devam edeceği belirtildi. TIME‘ın hazırladığı üç kapak da şu anda NFT mezat sitesi SuperRare’de satılıyor. Her kapak için başlangıç fiyatı 10 Ethereum (yaklaşık 130 bin TL) olarak belirlendi.

Öte yandan TIME, mezatla elde edilen gelirlerin  bağışlanıp bağışlanmayacağını bildirmedi.

NFT nedir?

Non-Fungible Token (NFT-değiştirilemez para) değiştirilemez ve benzersiz bir nesneyi temsil eden özel bir kriptografik simge türüne deniliyor. NFT’nin ayrıntıları blockchain (blok zinciri) olarak bilinen bir dijital defterde kaydedilerek bir dijital eserin gerçek olduğunun doğrulanmasına yardımcı oluyor. Alıcılar genellikle sanat eserini dijital olarak sergilemek için sınırlı haklara sahip oluyor ve eserin hakları  genellikle yaratıcıya ait oluyor.

Diğer taraftan, dijital sanat 11 Mart tarihinde  bir dönüm noktası yaşadı. Beeple adıyla tanınan sanatçı Mike Winkelmann tamamen dijital ortamdaki eserini 69.4 milyon dolara satarak, bir sanatçının hayattayken  kazandığı en yüksek miktar listesinde üçüncü sırayı yerleşti. Eser, NFT yani non-fungible token olarak sertifikalandı.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal