The Editors’dan Mohsen Namjoo’ya… Bu konserler kaçmaz!

The Editors’dan Mohsen Namjoo’ya… Bu konserler kaçmaz!

4 Aralık – Evgeny Grinko

Küçükçiftlik Park

Grinko’yla ilgili hiçbir şey sizi şaşırtmayacak. Rus olması, ağzında sigarasıyla çektiği klibi, ilk albümünün adının “Cinematic Melodies” olması… Eğer melankoliden hoşlanıyor, piyano, keman ve akordeonla yapılmış minimal müziklerle besleniyorsanız Grinko, kısa bir süreliğine bile olsa hayattan farklı bir tat almanızı sağlayacak. Geçen sene Türkiye turnesinde mekân seçimleri dolayısıyla eleştirilen müzisyen bu kez Küçükçiftlik Park’ta sahne alıyor. Üstelik bu kez çok daha fazla parçayla. Zira geçtiğimiz yılın bir başka eleştiri konusu da Grinko’nun performanslarında -en sevilen parçası da olsa- “Valse”ı defalarca çalmış olmasıydı. Bu kez çantası yüklü bir şekilde geliyor Rus müzisyen. Yıl içerisinde yayımlanan yeni parçaları ve adeta ezberlediğimiz minörleriyle 4 Aralık gecesi Küçükçiftlik Park’ta Türk sevenleriyle buluşacak.

editor26 Aralık – The Editors

Volkswagen Arena

Alternatif rock sahnesinin en başarılı gruplarından biri sayılan The Editors, aslında bundan 10 yıl önce neler olacağının sinyali vermişti. İlk albümleri “The Back Room”, 2005 yılında piyasaya çıktığında ortalığı adeta darmaduman etmiş, “Munich”, “Blood” ve “Bullets” gibi single’larla parlayan albüm birçok müzik eleştirmeninden de tam not almıştı. Geçen 10 yıl içinde dört albüm daha yayımlandı. Ekim ayında piyasaya çıkan son albümleri “In Dream”le grup artık biraz daha synthpop ve elektro altyapılı indie rock’a yaklaşmış durumda. Grubun karizmatik solisti Tom Smith, “Sanki yeni bacaklarla yeniden yürümeyi öğreniyormuşuz” gibi derken hiç de boş konuşmuyor. Konsere kadar albümü bir kez dinlemenizde ve bir an önce biletinizi ayırtmanızda yarar var.

11 Aralık – Royal Philarmonic Orchestra Plays Sezen Aksu

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Dünyaca ünlü İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası Türkiye’ye geliyor. Konserin asıl özelliği ise bu büyük orkestranın Sezen Aksu’nun parçalarını çalacak olması. Aksu’nun sahnedeki 40. senesi sebebiyle düzenlenen organizasyon için yaklaşık 1.5 senedir yoğun bir çalışma yürütülüyor. 15 beste neredeyse yeniden senfoniye uygun şekilde düzenlendi. Yani şarkılara eşlik etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. 70 kişilik orkestranın arkasındaysa sadece Türk sanatçılardan oluşan 50 kişilik bir koro olacağı planlanıyor. Oldukça kalabalık bir sahne olacağı kesin. Bunun yanı sıra Sezen Aksu’nun da bir parçada orkestraya eşlik edeceği de duyumlar arasında. Marcello Rota’nın maestrosunu üstleneceği konserin orkestrasyonu ise Erdal Kızılçay’a ait. Biletler oldukça pahalı ancak ezbere bildiğimiz parçaları bir de bu eşsiz orkestra tarafından dinlemek kaçırılmaz bir fırsat.

editor315 Aralık – Blonde Redhead

Babylon Bomonti

2004 yılında “Elephant Woman” ve “Misery Is a Butterfly”la tanıdığımız Blonde Redhead’in geçmişi aslında çok daha gerilere düşüyor. 90’ların ortalarında başlayan müzikal yolculukları tek bir rota üzerinde gitmek yerine her albümde başka limanlara yanaşıyor. Bir röportajlarında “Müziğimizin tam olarak nasıl algılandığını bilmiyoruz, sadece kendi tatminimiz için var olmadığının da farkındayız. Ancak kalbimizi takip edersek herkes için daha iyi olacağına inanıyoruz” demişlerdi. Tam da öyle oldu sanıyoruz. 2014 yılında piyasaya çıkan “Barragan”la birlikte toplamda dokuz albüme imza atan grup, indie’den shoegaze’e; noise rock’tan dream pop’a uzanan geniş bir skalada geziyor. Sahne performanslarını da hesaba katarsak sürükleyici bir konser olacağı kesin.

19 Aralık – Mohsen Namjoo

Volkswagen Arena

İranlı sanatçı, 2015’in başında Türkiye’ye geldiğinde İstanbul ve Ankara’da birer konser vermiş ve oldukça yüksek bilet fiyatlarına rağmen çok büyük bir seyirci kitlesi tarafından karşılanmıştı. İran’da halen yeraltı müziği olarak kabul edilen tarzı, sınırların ötesine geçtiği anda bambaşka bir güce sahip oluyor. Namjoo’nun Türkiye’de seveni çok. Toprağın verdiği tanışıklık hissi, dinlerken insanın nefesini kesen sesi, bir de 12 yaşından beri edebiyatla yoğrulan hayatı düşünülünce Namjoo’nun bu kadar seviliyor olması hiç de şaşılacak şey değil. Geçtiğimiz sene sadece İstanbul konserinde dört bine yakın seyirciye seslenen sanatçı, 19 Aralık’ta muhtemelen bunun da üstüne çıkacaktır. Kim bilir “Toranj”, “Ey Sareban”, “Nobahari” gibi bilinen şarkılarının yanı sıra bir de sürpriz yapar bize.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal