Tavanarasında bulunan tablo bir Caravaggio başyapıtı mı?

Tavanarasında bulunan tablo bir Caravaggio başyapıtı mı?

Güney Fransa’daki bir evin tavanarasında, barok dönem resminin İtalyan ustalarından Caravaggio’ya (1571-1610) ait bir başyapıt olabileceği ileri sürülen ve 135 milyon dolar değer biçilen bir tablo bulundu.

Sanat uzmanı Eric Turquin, aslında iki yıl önce Toulouse kentindeki bir evde bulunan tablonun ünlü ressam Caravaggio’nun 1599 tarihli “Yudit, Holofernes’in Kafasını Keserken” adlı yapıtının bir versiyonu olduğunu öne sürdü.

tavan2

Turquin, tablonun, evin sahiplerinin akan damı onarmaya çalıştıkları sırada bulunduğunu söyledi.

Fransa hükümeti, ekspertiz çalışmalarının yapılacağı 30 aylık bir süre için tablonun ülke dışına çıkartılmasına yasak getirdi.

Eski Ahit metni “Yudit Kitabı”nda, halkını siyasal ve askeri yenilgiden kurtaran kahraman bir Yahudi kadın olarak tanımlanan Judit’i Asur generali Holofernes’in kafasını keserken betimleyen tablonun yapılışından 100 yıl kadar sonra kaybolduğu sanılıyor.

Tablonun, daha önce yine kaybolan ve 1950 yılında bulunan öteki versiyonu Roma’daki Antik Sanatlar Ulusal Müzesi’nde yer alıyor.

Turquin’in tablonun kimin fırçasından çıktığı konusunda hiçbir zaman fikir birliğine varılamayacağını belirtmesine karşın, Paris’teki Louvre Müzesi’nin uzmanları yapıtın ressamını belirlemeye çalışıyorlar.

Eğer tablonun gerçekten Caravaggio’ya ait olduğu saptanırsa, resmi satın alma konusunda Fransa hükümetine öncelik tanınacak.

Caravaggio, barok dönem resminin en belirleyici özelliği olan “tenebrismo” ya da “chiaroscuro” tekniğini geliştirmişti. Bu resimlerde, çok koyu bir fon üstünde aydınlık ve karanlık, ışık ve gölge, dramatik etkiyi artırmak için keskin bir karşıtlık oluşturacak biçimde düzenleniyordu.

Dinsel konuları idealleştirilerek yorumlama geleneğine karşı çıkan Caravaggio, modellerini sıradan kişiler arasından seçerek gerçekçi bir yaklaşımla betimlemişti.

Öfkeli ve isyancı bir kişiliğe sahip olan Caravaggio, 38 yaşında gizemli bir biçimde hayata veda etti.

Caravaggio’nun üslubu taklit eden birçok sanatçı kısa sürede Caravaggiocular olarak anılmaya başladı. Caravaggio’nun etkileri Rembrandt ve Velázquez gibi büyük ustaların yapıtlarına da yansımış olmakla birlikte, bu geleneğin en önemli temsilcisi Fransız ressam Georges de La Tour’du.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal