Tarkovski’nin üç filmi bu hafta sinemalarda

Tarkovski’nin üç filmi bu hafta sinemalarda

Bu hafta dördü yerli, sekizi yabancı, on iki film gösterimde.

Rus yazar ve yönetmen Andrei Tarkovski’nin üç filmi, Başka Sinema tarafından bu hafta sinema salonlarında gösterimde.

Gösterime giren filmlerden ilki, Ukraynalı yazar Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından 1971 yılında beyazperdeye uyarlanan “Solaris” adlı yapım. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne değer görülen film, insanların zihinlerini etkileyebilen ve kendi bilicine sahip olan Solaris gezegeninde geçen felsefi bir bilim kurgu yapıtı.

Stanislaw Lem, Andrei Tarkovski ve Fridrikh Gorenshteyn’in senaryosunu yazdığı filmde Natalya Bondarçuk, Donatas Banionis, Jüri Jarvet ve Anatoli Solonitsin rol aldı.

Sinemalarda izlenebilecek ikinci film, birçoklarına göre Tarkovski’nin başyapıtı sayılan, 1975 yapımı “Ayna”. Tarkovski’nin hayatından izler taşıyan bu şiirsel film için, annesi kamera karşısına geçmiş, babası da şiirlerini seslendirmişti. Ayrıca film, ailesinin eskiden yaşadığı yerde inşa edilen bir kulübede çekilmişti.

Senaryosunu Andrei Tarkovksi ile birlikte Arseniy Tarkovski ve Aleksandr Misharin’in kaleme aldığı filmde Margarita Terekhova, Oleg Yankovskiy, Filipp Yankovskiy ve Ignat Daniltsev rol aldı.

Gösterimdeki üçüncü Tarkovski filmi ise bilimkurgu türünün kilometre taşlarından, 1979 tarihli “Stalker”. Bilinmeyen bir gelecekte, adı bilinmeyen bir yerde, insanların en derin arzularını gerçekleştirdiğine inanılan bir bölge vardır. Filmin kahramanı Stalker, bir bilim insanı ile bir yazara bölgeye girerken eşlik etmeye karar verir.

Andrei Tarkovski, Boris Natanovich Strugatskii ve Arkadii Natanovich Strugatskii’nin senaryosunu yazdığı filmde Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn ve Nikolay Grinko rol aldı.

‘Kuyu’

“Through the Night”, “Ghost Train” adlı filmleriyle tanınan İrlandalı film yazarı ve yönetmen Lee Cronin imzalı “Kuyu” adlı filmde Seana Kerslake, James Quinn Markey ve Simone Kirby rol alıyor.

Film, Sundance Film Festivali’ne konuk olmuştu.

Genç ve bekâr bir kadın olan Sarah, geçmişin travmalarından kurtulmak için oğluyla birlikte taşrada bir eve yerleşir. Yavaş yavaş yeni hayatına adapte olan Sarah, bir gün oğluyla evinin arkasındaki ormana yürüyüşe çıkar. Oğlu Chris burada aniden kaybolur. Tüm ormanda oğlunu arayan Sarah, sonunda Chris’i bulur. Ancak Chris, kimsenin anlam veremediği tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Oğlu için endişelenen Sarah’ın hayatına bir de gizemli bir komşu dahil olunca, işler çıkılmaz bir hâl alır.

‘Rocketman’

Queen’in hikâyesini işleyen “Bohemian Rhapsody”nin de yönetmenliğini üstlenen Dexter Fletcher’ın yeni projesi “Rocketman”ın senaryosunu “War Horse”, “Billy Elliot” ve “Elizabeth & Abdul” gibi filmlerin senaristliğini yapan Lee Hall hazırladı. Elton John, senaryonun hazırlanma sürecinde Lee Hall’a yardım etti.

Filmde, utangaç bir piyano dehası olan Reginald Dwight’ın dünyaca ünlü sanatçı Elton John’a dönüşümü sanatçının şarkıları eşliğinde anlatıyor. İngiliz pop-rock yıldızının hayat hikâyesini kurmacayla birleştiren müzikal filmde Elton John’a Taron Egerton hayat veriyor. Ona Bryce Dallas Howard, Richard Madden ve Steven Mackinosh eşlik ediyor.

‘Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit’

İzleyicilerden beğeni toplayan ve gişede başarı yakalayan “Siyah Giyen Adamlar”, bu kez farklı bir uyarlamayla beyazperdede. “Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit” adlı yapımın yönetmenliğini yeniden F. Gray Gray üstleniyor. Filmin başrollerini Tessa Thompson ile Chris Hemsworht paylaşıyor.

Üç filmlik orijinal seride Tommy Lee Jones ve Will Smith rol alıyordu.

Dünyada başka gezegenlerden uzaylıların yaşadığı fikrini benimseyen Siyah Giyen Adamlar, neredeyse tüm dünyaya yayılacak kadar genişlemişlerdir. Ancak kötü adamlar da bir o kadar artmıştır. Dünya, herhangi birinin şekline bürünebilen uzaylıların yaratacakları yıkımla karşı karşıyadır. Artık Dünya’nın kaderi, Ajan H ile çaylak M’ye emanettir.

‘Bekçi’

Yazar ve yönetmen Durmuş Akbulut’un yazıp yönettiği “Bekçi” adlı filmin başrolünde Turan Özdemir yer alıyor. Ona Koray Ergün, Serhan Süsler ve Uğur Karabulut eşlik ediyor.

Bir kasaba mezarlığında gece bekçiliği yapan Salih, içe dönük, kendi halinde bir adamdır. Her gün kasabanın dışındaki mezarlığa gidip gelen Salih’in yolda yaşadıkları, gece karşılaştığı gizemli adamlar ve rüyaları, gerçeklikle bağlarının kopmasına neden olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal