Tarık Tolunay’ın ‘Fractal İstanbul Pandemi’ adlı kripto sanat eseri, NFT pazarı Foundation’da yaklaşık 36 bin dolara satıldı

Tarık Tolunay’ın ‘Fractal İstanbul Pandemi’ adlı kripto sanat eseri, NFT pazarı Foundation’da yaklaşık 36 bin dolara satıldı

Kendini bir kentçizer olarak tanımlayan Tarık Tolunay; Eminönü, Galata Köprüsü ve Karaköy’ü gösteren “Fractal İstanbul Pandemi” adlı eserinin tek kopyasını Blockchain ile imzalayarak Bir NFT pazarı olan Foundation platformu üzerinden mezata çıkardı. Tolunay’ın eseri 20 Ethereum’a (yaklaşık 36 bin dolara) alıcı buldu.

2010 yılında “Fractal İstanbul” işlerine başlayan Tarık Tolunay, 2017 yılında bitirdiği tarihi İstanbul yarımadasının haritalamasının ardından 2019’un son günlerinde serinin ikinci eseri “Haydarpaşa Panorama”yı duyurmuştu. “Fractal İstanbul”un üçüncü etabı ise pandemi döneminde karşımıza çıktı. Sekiz aylık bir çalışmanın ardından 2.5 milyar piksellik “Fractal İstanbul Pandemi” projesini nihayete erdiren sanatçı bu sefer Eminönü, Galata Köprüsü ve Karaköy’ü odağına aldı.

Bigumigu’dan Oğuz Gazan’a konuşan Tolunay, Blockhain teknolojisinin sadece paradan ibaret olmayacağını önceden beri düşündüğünü, görsel sanatların müzik ve sinemadan çok daha atak davranarak öncü bir şekilde NFT dünyasında konumlandığını belirtti.

Tolunay, Blockchain teknolojisi için “Yeni adına ne gelişirse başımızın üstünde yeri var. Uyum sağlamak için çabalarız” derken NFT için ilk akla gelen sorulardan birinin “Sanal bir eserin sahibi olmanın anlamsızlığı” üzerine odaklandığını, ancak bunun bir algı bariyeri olduğunu ve zamanla aşılacağını vurguladı.

Blockchain’in en güzel özelliğinin eseri kriptolarken üçüncü şahıslara satışlardan pay alınabilmesi olduğunu belirten Tolunay, şu soruları yanıtladı:

Alıcılar dijital eserlerin yanında fiziksel bir kopyaya sahip olacak mı? Yoksa sadece dijital kopyalar üzerinden mi ilerlemeyi düşünüyorsun?

“Ben bilindiği üzere hali hazırda Shopier üzerinden fiziki ürünlerimi insanlara ulaştırıyorum. NFT için ilk soru sanal bir eserin sahibi olmanın anlamsızlığı üzerine. Bu bir algı bariyeri. Elbet aşılacak. Ve ben bir yenilik getirerek NFT alan herkese fiziki ürünü ulaştırıyorum. Böylelikle sahiplik her iki dünyada da tescillenmiş oluyor. Ve insanlar bunu sevdiler. Şimdilerde eskiden poster, puzzle ve fineart’larımı alan eski alıcılarımız fiziki eserlerini NFT ile pekiştirmek istemekteler.”

Foundation platformunda tek bir eser satışa çıkardın (Fractal İstanbul Pandemi). Aynı eserin Rarible’da da yer alıyor. Bu iki iş arasında bir fark var mı?

“Evet. Foundation’daki çalışma ‘Fractal İstanbul Pandemi’ bin bir başka versiyonu. Ve tekil olarak satışa sunuldu.”

Foundation’da bulunan eserin satışa çıktıktan kısa bir süre sonra teklifini aldı ve Türkiye’den satılan en değerli işler arasında yerini aldı. Bu konudaki hislerini öğrenebilir miyiz? İlerleyen zamanlarda tek kopyası bulunan başka Fractal işleri de görecek miyiz?

“Çok hızlı gelişti her şey. Ben gece yarısı işimi yükledim Foundation’a. Düşünün ki yeni biri olarak oradayım. Ve hatırı sayılır bir taban fiyatlandırma yaptım. Ve beş saat sonra teklif aldı. İranlı ünlü bir koleksiyoner şu anda 20 ETH (Etherium, Blockchain teknolojisindeki bir para birimi) olarak alıcı görünüyor. Son dakikada yeni bir teklif gelmez ise… Bu satış 36 bin USD üzerinden gerçekleşecek. (‘Fractal İstanbul Pandemi’nin Foundation’daki tek kopyası @mondair hesabına sahip İranlı NFT koleksiyonerine 20 ETH’a satıldı)”

Sanatçılar dijital eserlerinin bir sonraki satışlarından da pay alabiliyor. Senin eserinde bu durum söz konusu mu? Ne dersin ilerleyen günlerde Fractal İstanbul Pandemi daha yüksek bir fiyatla yeni alıcısına gider mi?

“Blockchain’in en güzel özelliği eserinizi kriptolarken üçüncü şahıslara satışlardan pay alabilmeniz. Kendinizin belirlediği bir oran üzerinden eser yaşadığı ve el değiştirdiği sürece komisyonunuz baki. Bu sanat dünyasındaki tüm matematiği değiştirir. Bu durumda… Yaşasın NFT!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal