Tarihin bilinen en büyük Neolitik yapısı bulundu

Tarihin bilinen en büyük Neolitik yapısı bulundu

Tarihin bilinen en büyük Neolitik yapısı, Britanyan’daki Stonehenge’in 3 km yakınında bulundu. 4.5 m uzunluğundaki yapıların 4 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor.
4.5 m uzunluğundaki 4 bin 500 yıllık yapı, Britanya’daki Durrington Walls’ta yerin 900 m altında bulundu. 100’e yakın anıta ait kanıtları ortaya çıkarmak için, kazı yapılmasına gerek kalmadan, uzaktan sensörlü jeofiziksel teknoloji kullanıldı. Aynı zamanda kumtaşı blokları olan bu tek yapılı büyük taşlar, Wiltshire, Salisbury Plain ve Marlborough Downs’ta bulundu. Hiçbir taşın şu an çıkarılmamış olmamasına rağmen, uzmanlar yaptıkları incelemelerin ardından yekpare taşların, o dönemde, yerel halk tarafından elle yapılmış olduğuna inanıyor. İngiliz arkeologlar bu yapıların Neolitik çağdan günümüze kalmış “en büyük yapı” olduğunu düşünüyor. Uzmanlara göre bu, “olağanüstü ölçüde” ve “sıradışı”.
Bölgedeki saklı yapıtları araştırma ekibi, 5 yıldan beri bölgeye ait bir yeraltı haritası hazırlıyor. İngiltere’deki Stonehenge’in 3 km altında yer alıyor bu yapının Neolitik çağa ait bir dini rituel alanına ait oldukları düşünülüyor.


“Dünya’da benzeri yok”
Bradford Üniversitesi’nden baş araştırmacı Vince Gaffney, “Dünyanın hiçbir yerinde buna benzer bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tamamen yeni ve olağanüstü bir boyutta” diyor. Arkeolog Nick Snashall da “Avrupadaki Neolitik yerleşim alanlarının en büyüklerinden bir tanesi sayılan yapılar, Stonehenge hikâyesine yeni bir bölüm ekledi” diyor.
Amesbury Müzesi başkanı Andy Rhind-Tutt ise bu yapıyı, “inanılmaz bir keşif” olarak niteliyor. Rhind-Tutt ve Buckingham Üniversitesi araştırmacıları, bu yapıların yakınlarındaki Blick Mead adlı başka bir yerleşim yerine ait olduğunu ve 6 bin yıldır var olduklarını düşünüyor:
“Bütün anıtlar birbirleriyle ilişkili. Bu saklanmış hazine, Stonehenge koleksiyonunun ve bu inanılmaz yapıların neden burada olduklarına dair sorulara bir ipucu niteliğinde. Neolitik çağa ait bölgedeki buluşlar bir araya getirildiğinde, ortaya enerjik, ilgi çekici ve dinamik bir yapı çıkıyor.”
Buckingham Üniversitesi’nden David Jacques de, bu yapıları dahice, bu zamana kadar yapılar hakkında bilinenlere karşı “oyun bozucu” olarak tanımlıyor.
“Yapıtlar zarar görebilir”
Rhind-Tutt, Stonehenge’den geçmesi planlanan A303 tüneli yüzünden, bu ve etrafındaki diğer yerleşim alanlarının zarar görmesi ya da kaybolmasından korktuklarını belirtiyor. Rhind-Tutt, “Bu hepimiz için çok endişe verici bir durum. Bu keşif buzdağının sadece görünen kısmı ve bu yapıların zarar görmesi Dünya’daki en önemli yerleşim yeri için korkunç olacaktır” diyor.
Bradford Üniversitesi öncülüğünde yapılan İngiliz Bilim Festivali’nin birinci gününde bu buluşlar duyurulmaya başlanacak.
“Stonehenge” nedir?
İÖ 3100 dolaylarından başlayarak eski çağlarda inşa edilen ve toprak bir setin çevrelediği iç içe halklar biçiminde dizilmiş dikey dev taş bloklardan oluşan anıtsal yapılara “stonehenge” adı veriliyor. İngiltere’nin Wiltshire iline bağlı Salisbury kentinin 13 km kuzeyinde yer alır. Ancak günümüzde ziyaretçilerin gördüğü biçimiyle Stonehenge oldukça yıkık bir durumdadır.
Stonehenge’in hangi amaçla inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte bir tür tapınma yeri olduğu sanılmaktadır. “Druid” denen Kelt bilginler ya da Romalı rahipler için bir tapınak olarak inşa edildiği yönündeki varsayımlar sağlam bir temele dayanmamaktadır.
İngiliz astronom Norman Yockyer, 20. yüzyıl başlarında kuzeydoğu ekseninin Güneş’in yaz gündönümündeki doğuşuyla aynı hizayı izlediğini ortaya koydu. Bu belirleme, başka bilim insanlarınca, Stonehenge’i inşa eden topluluğun Güneş’e tapındığı yolunda görüşlerin öne sürülmesine yol açtı.
ABD’li astronom Gerald Hawkins de 1963’te Stonehenge’in Güneş ve Ay tutulmalarının zamanını önceden belirlemeye yönelik karmaşık bir “bilgisayar” olduğu görüşünü ortaya attı.
Bu tür yaklaşımları sert biçimde eleştiren arkeologlardan R.J.C. Atkinson ise şu değerlendirmeyi yapmıştı:
“Stonehenge konusunda yazılanların çoğu saçmalık ya da spekülasyondur. Gelecekte de hiç kimse Stonehenge’in ne anlam taşıdığı konusunda bir ipucu yakalayamayacaktır.”

Kaynak: BBC
Hazırlayan: Funda Nur Öztürk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal