Mimar Sinan Üniversitesi’nden tarihi eserleri çaldıkları öne sürülen 2 güvenlik görevlisi gözaltına alındı

Mimar Sinan Üniversitesi’nden tarihi eserleri çaldıkları öne sürülen 2 güvenlik görevlisi gözaltına alındı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne kayıtlı tarihi ve sanatsal değeri bulunan beş hat eserini çalarak sattıkları sattıkları iddiasıyla iki güvenlik görevlisi gözaltına alındı. Eserlerin  çalıntı olduğu, bunları satın alan  koleksiyonerin dikkati sayesinde ortaya çıktı.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser ve manevi miras kaçakçılığı ile ilgili çalışma yaptı. İddiaya göre koleksiyoner Muhammet Emrah A. , iki kişiden beş parça tarihi  ‘hat levha’yı satın almak için anlaştı. 27 bin lira karşılığında bu kişilerden eserleri satın alan koleksiyoner  “manevi miras” olarak kayıtlarda yer alan beş hat eserin arka yüzlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin mührü olduğunu fark etti.

Eserlerin çalıntı olduğunu fark eden koleksiyoner, daha sonra eserleri kendisine satanlara ulaşarak parasının iadesini istedi. Parasını geri alan Muhammet Emrah A., daha sonra üniversite yönetimine giderek durumu anlattı. Üniversite yönetimi de polisi arayarak ihbarda bulundu.

‘Pazarda bulduk’

Eserleri çaldıkları ileri sürülen güvenlik görevlileri Ömer G. ve Sergen K., olayın polise yansıdığını öğrendi. İki görevli  Şişli’de sakladıkları eserleri yanlarına alarak üniversiteye gitti. Güvenlik görevlileri, “Bu eserleri antika pazarında bulduk, bizim okulun olduğunu görünce el koyduk” diyerek, eserleri  okul yönetimine teslim etti.

Eserleri iade ederek kurtulmayı planladıkları öğrenilen iki güvenlik görevlisi, İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 30 Ekim’de gözaltına alındı. Emniyete götürülen şüpheliler, buradaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. İki görevli çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal