Tarihi Halki Palace 1 Mayıs’ta kapanıyor

Tarihi Halki Palace 1 Mayıs’ta kapanıyor

İstanbul Heybeliada’daki, 1850’lerin sonunda inşa edilen ve yıllardır otel olarak kullanılan, adanın en güzel yapılarından Halki Palace 1 Mayıs’ta kapanacak. Otel bu tarihten sonra konuk kabul etmeyecek ve ne zaman yeniden açılacağı belli değil. Nedeni mülkiyetiyle ilgili ortaya çıkan hukuki anlaşmazlık.

Halki Palace 1937’de Milli Emlak aracılığıyla, varisleri hukuki olarak “gaip” yani kayıp olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildi. Uzun yıllar otel olarak hizmet veren yapı, Net Holding tarafından 49 yıllığına kiralanarak 1989 yılında Merit Halki Palace adıyla hizmet vermeye başladı. 21 Eylül 1991’de çıkan yangınla ahşap yapı neredeyse tamamen küle döndü ve aslına uygun restore edilerek, pembe-beyaz badanası, havuzlu geniş bahçesi ve muhteşem manzarasıyla konuklarını ağırlamayı sürdürdü. Ne var ki bu hikâye 1 Mayıs’ta sona erecek ya da en azından uzun bir kesintiye uğrayacak gibi görünüyor.

Binanın “gaip” olan varislerinden biri yıllar sonra ortaya çıktı: Yunanistan’da yaşayan Elizabeth Fortinelli. Edindiğim bilgiye göre Fortinelli’nin bu yapıda dörtte bir hakkı bunuluyordu. Ardından Fortinelli haklarını Hasan Hallacoğlu adlı kişiye sattı. Hasan Hallacoğlu’nun da Net Holding’den sahip olduğu hisseye karşılık holdingin ödemeye yanaşmadığı miktarda “kâr” talep ettiği, anlaşmazlık sonucu olayın mahkemeye taşınmasıyla otelin kapanmak durumunda kaldığı söyleniyor.

Hukuki sürecin ne zaman sonuçlanacağı meçhul. Kıbrıs’ta büyük yatırımları olan Net Holding’in de “prestij için işlettiği” Halki Palace’tan vazgeçtiği konuşuluyor. Yazık ki bu durumda olan Prens Adaları’nın tarihi simgelerinden Halki Palace’a ve konuklarına olacak. En büyük temenni ise yapının korunması, çürümeye ya da yıkıma terk edilmemesi, kapılarını bir an evvel yeniden açması.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal