Tarihi Divanhane Karakolu yıkıldı

Tarihi Divanhane Karakolu yıkıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İstanbul Kasımpaşa’da yer alan eski Divanhane Karakolu’nun yıkıldığını duyurdu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarihi binanın gece yarısı yapılan çalışmayla yıkıldığı bilgisini paylaştı.

Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’nin (Haliçport) etki alanında kaldığı gerekçesiyle ocak ayında Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından ağır iş makineleriyle yıkımına başlanan tarihi Divanhane’nin eski karakol binası, İBB’nin yıkım kararına karşı başlattığı ve henüz sonuca bağlanmayan mahkeme sürecine rağmen yıkıldı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı Kasımpaşa’da bulunan tarihi binanın yıkıldığı haberini üzülerek paylaştığını belirterek, “Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolu’nu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık” ifadelerini kullandı.

Polat, “Korumacıyım, utanç duyuyorum! Hiç bir sebebi olmayan bu yıkımın müsebbibi Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’dir” yazdı.

‘Büyük bir kent suçu’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Yine bir geceyarısı operasyonuyla tarihi Kasımpaşa Divanesi Karakolunu yıktılar. İhya etmekten anladıkları şey yıkmak. Öyle büyük bir kent suçu ki, göreceksiniz yapanlar yargılanacak ve hesap verecekler. Ancak çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklarını merak ediyorum asıl” diye tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

Tarihi binayı yıkıma götüren süreç, Koruma Kurulu’nun binanın yıkılabileceğine yönelik 2015 yılında aldığı kararla başladı. İBB Ulaşım ve Trafik Düzenleme Kurulu 2018 yılında, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’ne ait otopark giriş-çıkışları ile tesise erişimi sağlayan yolların düzenlenmesi kapsamında binanın taşınması yönünde karar aldı.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Haliç Altınboynuz Marina Turizm şirketi arasında imzalanan protokol ile eski karakol binası için yıkım ruhsatı düzenlenmesi istendi. Ocak ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bağır iş makineleriyle binanın yıkımına başlandı.

İBB, yıkımı durdurmak için önce yol istikametini değiştirdi, ardından Koruma Kurulu’na başvuruda bulundu. İBB, savcılığa yıkımın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunup, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne de yıkımın ve kurul kararının yürütmesinin durdurulması için başvurdu. Mahkeme süreci hâlâ devam ederken tarihi bina dün gece (31 Mart) yıkıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal