Tarihi binaların satılması iddiasına İTÜ Rektörlüğü’nden açıklama: İddialar asılsız

Tarihi binaların satılması iddiasına İTÜ Rektörlüğü’nden açıklama: İddialar asılsız

Mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) tarihi Maçka ve Gümüşsuyu binalarının satılması için harekete geçildiğine dair bilgi aldığını belirterek İTÜ Rektörlüğü ve ilgili kurumlardan konu hakkında açıklama talep etmişti. Konuyla ilgili İTÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, “İTÜ ile ilgili olarak sosyal medyada yer alan asılsız iddialara itibar edilmemesini saygıyla duyururuz” denildi.

Mücella Yapıcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “S.O.S… Değerli meslektaşlarım, okuldaşlarım ve hocalarım… İTÜ Rektörlüğü tarafından kültür varlığımız Maçka ve Gümüşsuyu binalarının fonksiyonunun değiştirilerek satışı için Anıtlar Kurulu’na başvuru yapıldığına dair bir bilgi aldım… Acilen kamuoyunun bilgilendirilmesi..” demişti.

İddiaların ardından İTÜ Rektörlüğü’nden yazılı bir açıklama yayımlandı. “Taşkışla, Gümüşsuyu Kışlası, Maçka Silahhanesi ve Eski Karakol Binası ile Tuzla Tahaffuzhanesi’nin olmadığı bir İTÜ düşünülemez” denilen açıklama şöyle:

“Üniversitemizle ilgili sosyal medyada yer alan asılsız iddialar nedeniyle kamuoyu açıklaması yapılması ihtiyacı oluşmuştur. Tarihi binalarımız 250. yılını kutlamaya hazırlanan üniversitemizin en önemli simgelerindendir.

Taşkışla, Gümüşsuyu Kışlası, Maçka Silahhanesi ve Eski Karakol Binası ile Tuzla Tahaffuzhanesi’nin olmadığı bir İTÜ düşünülemez.  Bu ruhla ve sahiplenme duygusuyla tarihi binalarımızın restorasyon çalışmaları ve süreçleri titizlikle yürütülmektedir.

İTÜ Taşkışla binamızın en son restorasyonu 2009-2018 yılları arasında tamamlanmış olup Maçka tarihi binamızın restorasyon çalışmaları 2019 yılında 35 milyon liralık bir bütçeyle başlamıştır. Bir sonraki adım olarak restorasyon projesi tamamlanmış olan Gümüşsuyu tarihi binamızdaki çalışmalara başlanacaktır.

Ülkemizin inşasındaki öncü rolüyle, bu alanda yetiştirdiği mimar ve mühendisleriyle anılan İTÜ ile ilgili olarak sosyal medyada yer alan asılsız iddialara itibar edilmemesini saygıyla duyururuz.”

Günümüzden yaklaşık 170 yıl önce Abdülaziz döneminde yaptırılan İTÜ Gümüşsuyu binası, halen İTÜ’nün Makine Fakültesi olarak hizmet veriyor.

İTÜ Maçka Kampüsü’nde yer alan İşletme Fakültesi binasının tarihi ise yaklaşık 155 yıl geriye gidiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar