Tarantino polisi ‘kurumsal ırkçılıkla’ suçluyor

Tarantino polisi ‘kurumsal ırkçılıkla’ suçluyor

Oscar ödüllü yönetmen Quentin Tarantino, Chicago kanun yürütücülerini “kurumsal ırkçılık” ile suçladı.

Yeni filmi “The Hateful Eight”in hakkında Entertainment Weekly’ye konuşan Tarantino, polis birliklerinin eleştirilerine ve boykot tehdidine rağmen, “görevi kötüye kullanmaya” karşı yaptığı çağrıyı yeniledi. 

Adalet Bakanlığı, 2014’te Chicagolu bir polis tarafından öldürülen siyah genç Laquan McDonald’ın vurulma anına dair görüntülerin 7 Aralık’ta yayımlanmasının ardından Chicago polis departmanı hakkında bir rapor hazırladı. Polis departmanının şefi Garry McCarthy kovuldu ve Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel kendisini istifaya davet edenler karşısında, polisin uygunsuz davranışları için özür dilemek zorunda bırakıldı. 

Tarantino, Chicago skandalının, daha önce bazı polis memurlarının “cinayetten suçlu” olduğuna yönelik iddialarının bir kanıtı olduğunu söyledi:

“İddiamın arkasında duruyorum. Ancak söylediklerim tamamen yanlış yansıtıldı. Ben ne her polisin katil olduğunu ne de her polis kurşununun cinayete neden olduğunu söyledim. Ben bazı belli olaylardan bahsediyordum.”

Tarantino “kurunun yanında yaşın da yandığına” dair argümanları ise tamamen reddettiğini ifade etti:

“Chicago inkâr edemeyeceği bir biçimde suç üstü yakalandı. Ama ‘birkaç çürük elmanın’ tüm bunlara sebep olduğunu reddediyorum. Evet, Laquan McDonald’ı vuran polis bir ‘çürük elma’ydı ama onunla birlikte, bu yalanı bir yıl boyunca gizleyen sekiz ya da dokuz polis de öyleydi. Peki ya polis şefi bir ‘çürük elma’ mıydı? Bence evet. (Belediye Başkanı) Rahm Emanuel ‘çürük elma’ mıydı? Bence evet. Hepsi öyleydi. Bu, argümanın ne kadar saçma olduğunu gösteriyor. Bu kurumsal ırkçılıktır. Bu vatandaşlara karşı yapılan baskıyı korumak için yapılan kurumsal bir örtbas etmedir.”

Taratino’nun yorumları polis sendikaları ve sendikaların medya destekçileri tarafından öfkeli bir biçimde eleştirildi ve kanun yürütücülerini temsil eden en büyük beş grup boykot çağrısı yaptı. Ancak, “The Hateful Eight”in New York ve Los Angeles’yaki galaları protestosuz bir biçimde gerçekleşti. 

Kaynak: Guardian

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal