‘Taranta Babu’ oyununa Erzincan’da engelleme

‘Taranta Babu’ oyununa Erzincan’da engelleme

Nâzım Hikmet’in “Taranta – Babu’ya Mektuplar” adlı şiirinden tiyatroya uyarlanan ve Oyun Sandalı ekibi tarafından sahnelenen “Taranta Babu” oyunu, Amasya’nın ardından bu kez de Erzincan’da engellemeyle karşılaştı. Oyuncu Cansu Fırıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 24 Temmuz’da oyuna tahsis edilen salonun gerekçesiz olarak kendilerine kapatıldığını yazdı. Engellemeden Erzincan Müftülüğü sorumlu tutuldu.

“Taranta Babu” oyunu daha önce de MHP’li Amasya Belediyesi tarafından engellenmiş ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi tarafından yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“Nâzım Hikmet’e yasaksız yasak!

Oyun Sandalı tiyatro ekibinin Nâzım Hikmet’in eserinden sahneye uyarladığı ve iki sezondur İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde, 50’nin üzerinde gösterimiyle seyirciyle buluşan ‘Taranta Babu’ adlı oyuna Amasya Belediyesi’nden gülünç bir gerekçeyle engelleme geldi.

MHP’li Belediye Başkanı önce salon tahsisi için onay verdiği oyunu ertesi gün ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisini iptal ederek fiilen Amasya halkına yasakladı.

Nâzım Hikmet, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de kavga etmeye devam ediyor! Düzenin anti-komünist histerileri palazlanıyor ve büyük bir korkuyla, Nâzım’ın halkla buluşmasını engellemek için halka ait olan salonun kapılarını kapatarak yasaksız bir yasağın arkasına sığınıyor.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, tekelleri, halk düşmanı sansürcüleri ve yobazları üreten bu düzenle kavgalıdır. Bu kavga hürriyet kavgasıdır ve ancak emekçilerle sanatçıların kol kola örgütlülüğü ve mücadelesi ile kazanılabilir. Bu, aynı zamanda, komünist Nâzım’ın yol arkadaşlarına ve tüm sanatçı dostlarımıza bir çağrıdır.

Şimdi, Nâzım Hikmet’in mücadelesini, sosyalizm mücadelesini örgütlenerek, Nâzım’a ve onun temsil ettiği tüm değerlere sahip çıkarak yükseltme zamanıdır!”

‘Taranta Babu’

Nâzım Hikmet’in 1935’te kaleme aldığı “Taranta – Babu’ya Mektuplar” adlı şiirinde tiyatroya uyarlandı.

Oyun Sandalı ekibi tarafından sahnelenen tek kişilik oyunda Cansu Fırıncı oynuyor. Oyunun yönetmenliğini Harun Güzeloğlu üstleniyor.

İtalya’ya resim öğrenmek için gelen Habeşistanlı (Etiyopyalı) bir gencin karısına yazdığı mektuplardan oluşan eserde, İtalya’da o dönemde hüküm süren faşizm anlatılıyor.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal