Tanju Gürsu hayata veda etti

Tanju Gürsu hayata veda etti

Yeşilçam’ın jönlerinden, pek çok filmde rol almış usta oyuncu Tanju Gürsu bugün 78 yaşında hayata veda etti. Gürsu solunum yetmezliği nedeniyle FSM Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

Tanju Gürsu’nun sağlık durumunun kötüleştiği haberini kardeşi, oyuncu ve yönetmen Temel Gürsu sosyal medya hesabından duyurdu. Temel Gürsu, “Canım Ağabeyim Tanju Gürsu Yoğun Bakımda Sevenlerinin Dualarına İhtiyacı Var…” diye yazmıştı. Ölüm haberini ise Onur Akay Twitter’dan duyurdu. Akay, “Usta sanatçı Tanju Gürsu’yu kaybettik. Böyle mübarek günlerde kaybettiğimiz değerli sanatçımızın, mekânı cennet olsun inşallah” dedi..

Tanju Gürsu hakkında: 

Tanju Gürsu, Hayati ve Mediha Gürsu’nun 3’ü kız, 2’si erkek çocuklarından biri olarak 1938’de Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’nde doğdu. Trabzon Lisesi’ni bitirmiştir. 1962 yılında Ses Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanıp, oyuncu olarak sinemaya başlayan sanatçı, birçok film ve dizide rol almış, Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık işine de girmiş, ayrıca üç film senaryosu yazmış ve beş filmde yönetmenlik yapmıştır.

İlk kez 1988 yılında Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Gürsu, 1997 yılında Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü. Gürsu, ayrıca 1998-99 yılları arasında yaklaşık bir yıl boyunca Trabzonspor’da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gürsu, Ayla Gürsu ile evli olup, Kerem ve Emre adında iki oğlu vardır.

Ödülleri

25. Antalya Film Festivali, 1988, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kurtar Beni

34. Antalya Film Festivali, 1997, En İyi Erkek Oyuncu Köpekler Adası

40. Antalya Film Festivali, 2003, Yaşam Boyu Onur Ödülü

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal