Taner Ceylan’dan Orlando üzerine: Şimdi bağışlama zamanıdır

Taner Ceylan’dan Orlando üzerine: Şimdi bağışlama zamanıdır

Erkek bedeni ve homo erotizm üzerine işleriyle tanınan foto realist ressam Taner Ceylan’ın Orlando katliamı sonrası kaleme aldığı yazı*:

Bir cümle söylemenin şakası yoktur, keyfiyet ve sıradanlık, üretimin ve emeğin heba olması demektir. Bazı konular boş zaman eğlencesi olamayacak kadar ağır ve karmaşıktırlar. Özellikle LGBTİ bağlamında.

En zordan başlayalım;

Meditasyonda en kilit mantralardan birisi, “kendim dahil herkesi ve her şeyi bağışlıyorum” cümlesidir.

Tahmini rakamlara göre dünya nüfusu 8 milyar, yine tahminen 2 milyar Hıristiyan, 1.5 milyar Müslüman, 500 milyon Musevi ve diğer 4000 din.

Neredeyse hepsinde eşcinsellik yasak. Toplumun üremesine en büyük tehdit olarak görülüyor. Oysa LGBTİ bireyin de inançlısı ve inançsızı, üreyeni ve üremeyeni var. Vicdanlı ve merhametli olmak doktirinlerden ve cinsiyetlerden bağımsız temel bir insani niteliktir.

Orlando katliamı kalbimizde büyük bir delik açtı. Her gün cinsel yönelimden dolayı öldürülen idam edilen tüm o genç insanlar da yaramızı taze tutuyor ama yine de yeni formüllere, duyulmamış olana her zamankinden fazla ihtiyaç var.

Artık seksenli ve doksanlı yıllarda değiliz ve konulara tek merkezden ve tek katmandan bakamayız. Nesil farkı, ırk farkı, millet farkı, inanç farkı birbirimizi anlamama ve empati kuramamanın bu kadar hızlı şekilde gerçekleşmesi en azından herkesi iyi bir izleyici olmaya ve anlamaya davet etmelidir.

Bilinmelidir ki; LGBTİ dünyası, çok uzun süredir kendi sorunlarının dışındaki meselelere eğiliyor, destek veriyor ve taraf oluyor. İşçi ve kadın haklarına, ezilen bütün kesimlere destek veriyor. Buna çevre sorunları ve hayranlar da dahil. Özellikle LGBTİ oluşumu son yıllarda homofobi ve İslamofobiye karşı en ciddi direnişi ve kampanyaları yürütüyor.

Yeni, güncel ve ilham verici bir dünya inşası, önce bağışlamaktan geçer. Yıkıntılar ve acılar üzerine bir sürü cümle kurulabilir haklı olarak. Bu, sadece enkazı kemikleştirecektir. İyimser olmak, daha iyiyi ummak zor olandır. Dikkatimizi yaralarımıza değil, altın çağı inşa etme potansiyelimize vermeliyiz.

Öfke biriktirmeden, eskiyi bağışlayıp geride bırakma zamanıdır. Ne olursa olsun!

Evet, bu hızda ve bu acillikle!

*Bu yazı Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmıştır.
** Açılış fotoğrafı: Flufoto

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal