Tan baskınının 70. yılında ‘Sertel Ailesi’: Onca mücadeleye değdi mi?

Tan baskınının 70. yılında ‘Sertel Ailesi’: Onca mücadeleye değdi mi?

Tan gazetesinin ve matbaasının 4 Aralık 1945 yılında yağmalanmasının 70. yıldönümünde “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergi İstanbul Cağaloğlu’ndaki Halil Lütfü Dördüncü İşhanı’nda, Tan Evi’nde açıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Tarih Vakfı, Türkiye Yayıncılar Birliği ve Halil Lütfü Dördüncü İş Merkezi Yönetimi’nin desteklediği serginin açılışında, Sabiha-Zekeriya Sertel’in verdiği mücadele için “Değer miydi?” sorusu tartışıldı. Tarihçiler, gazeteciler, bilim insanları; basın özgürlüğü ve demokrasi adına verdikleri mücadelenin bugün ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılarak “Değerdi” dediler.

‘Onların mücadelesini bilmek bugün daha da anlamlı’

Serteller’in torunu Tia (Atiye) O’Brien: “Bu sergi için uzun zamandır çalışıyoruz. Bir yıl önce burada açılan Tan baskını sergisi benim için çok önemliydi. Anneannem ve dedemin unutulmuş hikaâyesini yeniden canlandırıyordu. Bütün bu yaşananların ardından kişisel olarak ödenmiş bir bedel vardı. Bu bedelin de bu mücadelenin bir parçası olarak bilinmesi gerekiyordu. İşte bu nedenle bu aile sergisi size sunmayı amaçladık. Türkiye’de gazetecilik açısından demokrasi mücadelesinin ne kadar önemli olduğu, daha o zamanlardan itibaren insanların ne kadar büyük fedakârlıklar yaparak bu mücadeleyi sürdürdüklerinin bilinmesi bugün için daha da anlamlı. Annemin saklamış olduğu bu fotoğraflar ve anılar sayesinde biz de bu sergiyi açmayı başardık. Teyzem Yıldız Sertel de Türkiye’de demokrasinin güçlenerek gelişeceğine inancı vardı. Ben Yıldız Teyzem’e onu gördüğüm her seferinde ‘Değdi mi?’ diye soruyordum. Demokrasiye inancını her seferinde tekrarlardı. 2009 yılında ölüm döşeğinde iken yine ‘Değdi mi?’ diye sordum. Bana ‘Ben de bunu düşünüyordum’ dedi.”

tan2

‘4 Aralık Türkiye tarihinde utanç sayfası’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto: “4 Aralık yalnız basın tarihinin değil Türkiye toplum tarihinin de bir utanç sayfası. Ondan sonra Türkiye, pek çok katliamlar, yıkımlar gördü. Gazeteler basıldı, yıkıldı ama Tan Matbaası tek parti döneminde başlayan bir ilktir. Ondan sonra demokrasiye geçildi. Ama demokrasiye geçiş de her zaman ‘demokrasicilik oyunu’ şeklinde sürdü gitti. Tarih Vakfı ve Dördüncü ailesiyle, Tan baskısıyla ilgili ilk sergiye yaparken bu serginin çok ilgi göreceğini düşünüyorduk. Üniversitelerin, iletişim fakültesi öğrencilerin, gazetecilerin sergisi gezmesini istiyorduk. Şimdi daha çok kişiye ulaşması için sergiyi bir yıl daha uzatmaya karar verdik.”

‘Gazetecilerin tarihçilere öğreteceği çok şey var’

Tarih Vakfı Başkanı Işık Tamdoğan: : “Genelde tarihçilerden, tarihe bakıp bugün için bizi aydınlatıcı bilgiler getirmesi beklenir. Bunun tersi de doğru. Tarihçilerin geçmişi anlayabilmek için bugünün dünyasındaki deneyimlere de bakması gerekiyor. Tarihçiler kadar bunu gazeteciler de deneyimler. Gazetecilerin, tarihçilere de öğretecek çok şeyleri var. Geçmişe bugünü göz önüne alarak bakabilmemizi sağlıyorlar.”

‘Dünden bugüne bir şey değişmedi’

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Fahri Aral: “Bu serginin de çok büyük anlamı var. Tan’ın polemikleri vardı. O polemikler basın özgürlüğünün ne olduğunu anlatan çok önemli polemikler. Tan’ı çok iyi bilmek lazım. O günden bugüne çok fazla bir şey değişmedi. Şimdi Can Dündar ve pek çok gazeteci arkadaşlarımız içeride. Belki bunlar kitaba dökülür.”

tan3

‘Zekeriya Sertel hapsedilen ilk gazetecilerden’

Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı Orhan Erinç: “Selim Ragıp Emeç, Zekeriya Bey araştırmacı gazetecilik nedeniyle ilk hapse giren gazetecilerdi. 3 yıl hapse mahkûm olmuşlardı. Sultanahmet’te yatmışlardı. Tan, cesur bir gazetecilik örneğidir. Kimse geçmişten ders almadığı için ne yazık ki böyle sıkıntıları yaşamaya devam ediyoruz” dedi.

‘Sertellerin eserlerini okumak gerekli’

Gazeteci Altan Öymen: “Yıldız Sertel’e ‘Değdi mi?’ diye sormuşlar. Şimdi geriye doğru bakıldığı zaman çok ızdırap çektiler, acı çektiler ama değdi. O zamanlar Sertel’lere uygulanan anlayış hâlâ devam ediyor. Şekli biraz değişti. O zaman bobinleri aşağıya indirmişlerdi, böyle manzaralar yok. Ama cam kırma meselesi o zaman da bu zamanda var. Hürriyet gazetesine saldırıyı iki kez denediler. Bugün camlar kırılıyor ama biraz daha ileriye gidilse daha beteri de olacak. Cinayetle, korkutarak fikir hürriyetini ortadan kaldırmaya çalışmak mümkün değil. Sertellerin eserlerini okumakta sayılamayacak kadar fayda var. O eserlere bakılarak nelerin yapılmaması, nelere göz yumulmaması gerektiğini görmek mümkündür.” 

‘4 Aralık’ı mücadele gününe çevirmeliyiz’

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu: “70 yıl önce bugün Türkiye basın tarihi, siyasi yaşam açısından utanç günü. 4 Aralık 2015, bugünü daha çok dayanışma gününe çevirerek, basın özgürlüğünü savunmak, sansüre hayır demek, eleştiri, tartışma ve en önemlisi demokrasi kültürünün yerleşiminde hep beraber, bir arada dayanışma içerisinde olmamız gerektiğini düşündüğüm için buradayım. Türkiye’de  özgür bir basın olduğunu geçmişten bugüne kadar söyleyemeyiz. Kısa dönem balayı dönemleri yaşandı. Benim gördüğüm 2010’lı yıllardan itibaren ciddi anlamda medyanın bağımsızlığından bahsetmenin mümkün değil.” 

‘Yayın dünyasına yeni boyut getirdiler’

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak: “Çok güzel bir sergi. Biz tarihçilere söz bırakmıyor aslında. Serteller’in erken dönemiyle ilgili, bu sergide daha az yer alan evre ile ilgili bilgi sunmak istiyorum. Tan öncesi döneme baktığımızda; Yeni Felsefe Mecmuası, Büyük Mecmua, Resimli Ay Mecmuası karşımıza çıkıyor.  1919 Büyük Mecmua adlı bir dergi, Türkiye’de toplumsal cinsiyet tartışmalarının son derece yoğun yer aldığı bir dergidir. Serteller, Türkiye yayın dünyasına yepyeni bir boyut getirmişlerdir. Özellikle Amerika’dan döndükten sonra çıkardıkları Resimli Ay ve çevresindeki yayın portresine baktığımızda; Resimli Perşembe, Resimli Hafta ya da cep kitapları bütün bunlar, ansiklopedi, çocuk kitapları yayımladılar. Heidi’yi Türkçe’ye kazandıran Sabiha Sertel’dir. Bu yayınların içeriklerinde de büyük değişiklikler var. Resimli Ay’a baktığımızda çok farklı bir yayıncılık yaptıklarını görüyoruz. Resimli Ay, yedi yıl çıktı. 1924’ün Şubat ayında başladı. 1931’in Ocak ayına kadar devam etti. Resimli Ay, Serteller’in Amerika’da edinimlerinin sonucu olarak yayımlanmıştı. Biz Amerika’yı Resimli Ay üzerinden okuma fırsatı bulduk.  Sosyal sorunların gündeme getirildiği bir dergiydi.”

tan4

‘Tan baskını Türkiye’nin özgür kadınlarına yönelik bir saldırı’

Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Mahmut Çınar: “Tan’ın bir sembol olduğunu biliyorum. Tan örneği ne tek başına bir örnektir. Ne Tan’dan öncesi ne Tan’dan sonrası birbirinden ayrılabilir. Basının üzerinde her zaman demokrasi kılıcı vardı. Türkiye’de iktidar ne zaman kuvvetliyse, ne zaman güç krizi içine girdiyse bir medyayı da kendisiyle birlikte işe koşmuştur. Yıllar önce Sabiha Sertel üzerine bir ödev yapmış ve çok etkilenmiştim. Tan gazetesine yapılan saldırı yalnızca bir kitlesel nefretin, yalnızca bir devlet projesinin ürünü değildir. Türkiye’nin özgür kadınlarına yönelik bir saldırının adıdır. Tan baskınından önce yazılmış olan yazıların neredeyse tamamında Zekeriya Sertel’den çok ‘o kadın, o kadın’ diye Sabiha Sertel hedef gösterilmiştir.”

‘Sabiha Sertel’e saldırıların benzeri bugün de kadın gazetecilere yapılıyor’

Araştırmacı-yazar Ayşe Hür: “Sabiha Sertel, kadın yazar olmanın, kadın araştırmacı olmanın yani çok zorlu bir işin altından başarıyla kalmış bir kadın. Tan baskını sırasında da baskını yapanlar ellerinde kırmızı boyalarla oraya gelip, Sabiha Sertel’i yakalayıp, onu çırılçıplak soyarak kırmızı boyaya batırarak onu hem cinsiyetiyle teşhir etmek  istediklerini söylüyordu. Bugün de benzeri saldırılar kadın gazetecilere yapılıyor. Kadına kadınlığı üzerinden, yaşı üzerinden, fiziği üzerinden saldırılar yönlendiriliyor. Değer miydi diye sorarsanız evet değerdi.”

tan5Sergi, Sertel ailesinin öyküsünü anlatıyor

Sergi, “demokrasi ideali ve halkı için çalışan” iki gazetecinin, Tan gazetesinin yöneticisi Zekeriya Sertel ile yazarlarından eşi Sabiha Sertel’in yaşamöykülerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Sergi, Serteller’in Amerika’da yaşayan torunları Tia (Atiye) O’Brien ve kuzini Nur Deriş tarafından, aile albümünden yola çıkarak oluşturuldu. Serginin sunuş yazısında “Sertellerin hayatı, Sabiha’nın ismiyle müsemma anılarının başlığının da vurguladığı üzere, bir roman gibi. Entrikalarla, casuslarla, ihanetle, suikastlerle, hapislerle ve gözü pek bir idealizm ile dolu bu öykü, nihai olarak Serteller’in basımevinin yıkımına, ülkelerinden, özgürlüklerinden ve ailelerinden mahrum kalmalarına mal oluyor” deniliyor.

Tan baskını nasıl oldu?

Tan Gazetesi, 1935 yılında Ali Naci Karacan, 1936’da Ahmet Emin Yalman’ın başyazarlığında yayımlandı. Zekeriya Sertel ve Halil Lütfi Dördüncü, Yalman’ın ortaklarıydı. 1938 sonunda Ahmet Emin Yalman’ın ayrılmasıyla Zekeriya ve Sabiha Sertel tarafından yönetilen gazete, İkinci Dünya Savaşı yıllarında tek parti rejimi altındaki Türkiye’de savaş karşıtı ve anti-faşist demokrasi cephesinin bayraktarlığını üstlendi. Bu tavır, hem tek parti yönetimini hem de faşizmin yükselişi sırasında güçlenen milliyetçi-ırkçı kesimi rahatsız etti. 1945 yılında doruğa çıkan tepkiler, 4 Aralık 1945’te baskınla noktalandı. Sabiha ve Zekeriya Sertel yargılandılar, beraat ettiler ama ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar. Halil Lütfi Dördüncü, Tan gazetesini aralıklarla birkaç kere daha çıkardı. 6 Ocak 1959’da, hemen yanındaki binada meydana gelen patlama sonucunda Tan Matbaası binasının da yıkılmasıyla Tan Gazetesi, tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Hazırlayan: Zeynep Altay

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal